photo: Pixabay/TheDigitalArtist/public domain/Technologie
Česká železnice zažívá novou éru. Zavedení nového systému bezdrátové komunikace na železnici pomocí rádiového systému. Tyto technologie slibují zvýšení spolehlivosti, ale i bezpečnosti železničního provozu.
V magazínu VRT.CZ se uvádí, že v České republice byl zaveden systém GSM-R (Global System for Mobile Communications – Railway). Tento systém je navržen tak, aby zajistil veškerou rádiovou komunikaci na železnici. K tomu slouží vozidlové rádiové stanice, dispečerské terminály, modemy a další zařízení. Systém GSM-R byl vybrán jako mezinárodní standard Mezinárodní železniční unie (UIC) již v roce 1994 s cílem vytvořit jednotný komunikační systém pro železnice na celosvětové úrovni.
Co je to GSM?
Jednotný systém GSM-R se podařilo zavést až po dvaceti letech, což je bezpochyby úspěch. Správci jednotlivých infrastruktur si však jsou vědomi, že stávající systém GSM se blíží ke konci své životnosti. Údržba tohoto systému bude čím dál nákladnější, což odborníci označují jako EoL (End of Life) nebo EoS (End of Support). Specialisté odhadují, že konec systému GSM nastane mezi lety 2030 a 2040. Tento problém vedl Mezinárodní železniční unii (UIC) k dohodě s hlavními dodavateli o zajištění minimální podpory systému GSM-R do roku 2030. GSM-R, fungující na principu rádiových vln, zajišťuje lepší a efektivnější komunikaci mezi vlaky a dispečery, což je klíčové pro koordinaci železničního provozu na hlavních koridorech a v rámci transevropské dopravní sítě (TEN-T).
Psali jsme
V prvním díle tohoto pojednání o nastavení železničního systému Unie jsme představili jeho základní stavební kameny. Nyní se podrobně zaměříme…
Nápad využít i jiné sítě
Jako další možnost se zvažovalo využití sítě LTE (tedy 4G), avšak v té době byla technologie 4G teprve v začátcích. Nakonec se rozhodlo, že tuto síť železnice nepoužije, protože se v průběhu času vyvinula technologie 5G a v budoucnu nás čeká i 6G. Specialisté tedy dospěli k závěru, že nejvhodnějším řešením bude komunikační protokol založený na IP. Cílem techniků je vytvořit jednotný standard a aktualizaci systému GSM-R, která přinese rychlejší datové připojení a umožní například zastavování vlaků pomocí rádiového systému GSM-R.
Psali jsme
Kvůli instalaci a zkušebnímu provozu bude do schválení moderního vlakového zabezpečovacího systému ETCS na elektrických jednotkách 680 Pendolino…
V Česku právě probíhá implementace systému FRMCS (FutureRailway Mobile CommunicationSystem). Aktuálně se používá nejnovější software pro centrální systém a je označován NSS23. Tento systém podporuje IP komunikaci naplno, což pak umožní využívat nové dispečerské systémy, které jsou označovány MCX. Systém GSM-R umožňuje jednoduché řízení a sledování technologických zařízení. Dále se zavedla instalace PLC (ProgrammableLogicController), ten pak komunikuje s periferním zařízením a reaguje na provozní stavy. Mezi periferní zařízení se řadí snímače osvětlení, výstražná světla, řízení klimatizace, otevírání dveří, světla, topení, požární čidlo a siréna. Tento systém umožňuje řízení na dálku což je velkou výhodou. Dalším plusem je, že je tento způsob je méně nákladný oproti výjezdům školených techniků, protože je možné i na dálku diagnostikovat problém. Tento systém je vybaven externími výstupy alarmu BTS, což umožní mít kontrolu a dohled nad sítí GSM-R.
Tohle vše bude velmi přínosné pro české železnice a veškeré kroky povedou k modernizaci a zvýšení komfortu i bezpečnosti cestujících.