CZ/SK verze

Po slovenských koľajniciach budú najnovšie premávať aj traktory

Po slovenských koľajniciach budú najnovšie premávať aj traktory
photo: ZSSK Cargo/Po slovenských koľajniciach budú najnovšie premávať aj traktory
16 / 03 / 2023

Po absolvovaní posledných technických skúšok čoskoro zavítajú do troch vlakových dep v Žiline, Spišskej Novej Vsi a Čiernej nad Tisou nové prírastky v podobe traktorov. Ich viacúčelové využitie predpovedá veľký prínos.

Nové multifunkčné traktory sa budú môcť okrem cesty pohybovať aj na koľajniciach, dokonca aj na tých so širokým rozchodom. “Sú určené na ľahký posun v režime ako koľajové vozidlá a zaobstarali sa z dôvodu znižovania nákladov a samozrejme ich viacúčelového využitia,” ako uviedol riaditeľ sekcie údržby a opráv ŽKV Andrej Slávik. K ďalším vymoženostiam patria napríklad automatické spriahadlá umiestnené na obidvoch koncoch vozidla. Prínosné budú aj pri údržbe príjazdových komunikácii a iných objektov.

 

Súčasťou výbavy traktora je aj jednoducho ovládateľný kamerový systém, ktorý bude možné prepínať na denný a nočný režim, zaostrovať obraz, čím bude nápomocný najmä pri spájaní a rozpájaní súprav pomocou vyššie spomínaných automatických spriahadiel. Všetky tieto nastavenia bude možné vykonať pomocou tlačidiel na displeji, ktoré budú umiestnené priamo na prístrojovom panely pred obsluhou.

 ZSSK Cargo

Ľahkú ovládateľnosť vozidla zabezpečia vodiace a traktorové kolesá, spolu s 12 stupňovou, manuálne ovládanou prevodovkou. Tým, že je vozidlo kratšie ako súčasné posuvné rušne, je nielen ľahšie otáčatelné, ale zabezpečuje aj lepší výhľad z kabíny. Interiér traktora obsahuje aj sedadlo spolujazdca.

Tags