CZ/SK verze

Německá lokomotiva Adler šokovala šlechtu: Král se bál, že švec mu bude rovný

Německá lokomotiva Adler šokovala šlechtu: Král se bál, že švec mu bude rovný
photo: RAILTARGET/Adler v DB Museu v Norimberku
17 / 10 / 2024

Reportáž. V DB Museu v Norimberku se ocitnete v srdci železniční historie. Lokomotiva Adler, symbol pokroku 19. století, vás zavede do doby, kdy se železnice teprve začínala rozvíjet. RAILTARGET se vypravil prozkoumat její fascinující příběh.

Vstupujeme do DB Musea v Norimberku, jednoho z nejvýznamnějších železničních muzeí v Evropě. Atmosféra je tu nabitá historií, a jakmile překročíme práh, ocitáme se v jiném čase. Mezi stovkami exponátů a modelů nás okamžitě přitahuje středobodem celé expozice – lokomotiva Adler.

Neseme se tak do doby před 176 lety, kdy se tato slavná parní lokomotiva vydala na svou první cestu. Tehdy byla dálková přeprava teprve v plenkách. A tak jízda prvního parního vlaku ve střední Evropě byla skutečně nevídanou událostí.

Adler: Historie a výjimečnost

Adler, vyrobený v roce 1848, je ikonou německé železniční historie. Jeho konstrukce je kombinací elegance a technického pokroku té doby. Zaujme nás jeho štíhlé tělo s výraznými koly a robustním kotlem, který vyzařuje nostalgickou atmosféru. Adler byla první lokomotivou vyrobenou ve větším množství v Německu, což představovalo zásadní krok v rozvoji železniční dopravy.

Jak se dozvídáme. Adler byl určen pro trať mezi Norimberkem a Fürthem. Je fascinující, že se na této trase začaly odehrávat první skutečné železniční dobrodružství v Německu. Lokomotiva, pojmenovaná po svém konstruktérovi, Georgu Wagnerovi, sloužila jako symbol pokroku a inovace v tehdejších technologiích.

Dozvěděli jsme se také, že ne všem se však železnice zamlouvala. Námitky měla i šlechta. Bála se nejen vyvlastňování, ale například hannoverský král ve své zemi žádnou železnici nechtěl. Neboť se jednalo o dopravní prostředek, který si mohl dovolit takřka každý. Král ale řekl, že si nepřeje, aby kdejaký švec nebo řemeslník mohl cestovat stejně rychle jako on. To se mu ale nepodařilo.

 

Zážitky z prohlídky

Stojíme před Adlerem a obdivujeme jeho detaily. Povrch lokomotivy je pokrytý černým lakem, který s věkem získal na lesku a příběhu. Po několika minutách zkoumání si všímáme i interiéru kabiny strojvedoucího, který je přístupný pro návštěvníky. Je to skvělá příležitost představit si, jaké to bylo řídit tuto historickou mašinu. Strojvedoucí tehdy museli mít nejen technické dovednosti, ale i odvahu a schopnost se postavit novým výzvám.

Adler byl vybaven parním pohonem, což byla tehdy revoluční technologie. Jeho výkon byl kolem 20 koňských sil, což sice v dnešních standardech nevypadá impozantně, ale v té době to znamenalo značný pokrok. Vzpomínáme, že díky své rychlosti a spolehlivosti se Adler stal velmi populární a brzy bylo třeba vyrábět další lokomotivy, aby pokryly rostoucí poptávku po železniční dopravě.

Adler, foto Railtarget

Adler: Současnost a odkaz

Dnes je Adler v DB Museu nejen exponátem, ale také symbolem historie, která formovala moderní dopravu v Německu. Jak procházíme okolo, vnímáme, jak důležitou roli tato lokomotiva hrála v životě lidí před více než 170 lety.

Muzeum nabízí také interaktivní prvky, které nám umožňují prohloubit naše znalosti o železniční dopravě. Odkazy na další historické události a technické inovace nás vtahují do fascinujícího světa vlaků.

Odcházíme z muzea s pocitem úžasu. Adler není jen lokomotiva; je to příběh o odvaze, inovacích a spojování lidí. Tato zkušenost nám připomněla, jak silně může technika ovlivnit naše životy a jak důležité je uchovávat tyto příběhy pro budoucí generace. V DB Museu jsme nejen viděli kousek historie, ale také jsme se stali její součástí.

Zdroj: RAILTARGET

Tags