photo: André Karwath / wikimedia commons / CC BY-SA 2.5/Historická lokomobila
Předchůdce traktorů, fascinující parní lokomobila, změnila zemědělství 19. století k nepoznání. Orala efektivně a zvládla i tahání těžkých strojů. Proč ale tento geniální vynález nakonec ustoupil moderním traktorům? Pojďme si připomenout éru, kdy pára kralovala polím.
Lokomobila, předchůdce dnešních traktorů, byla fascinujícím spojením parního kotle a parního stroje. Toto mobilní zařízení se postupem času stalo neodmyslitelným a nedocenitelným pomocníkem na poli. Jejím užitím zemědělci ušetřili mnoho času a především sil. Nesloužila pouze jen při orbě, ale využití měla také jako tahací síla pro různé nástroje. Jednalo se také o zdroj mechanické energie pro pohon mlátiček nebo dalších zemědělských strojů. Kromě toho byla lokomobila využívána i k výrobě elektrické energie, a to nejen v zemědělství, ale i ve vojenském a průmyslovém odvětví.
Psali jsme
Sergej neboli motorová lokomotiva T 679.1 je jednou z nejspolehlivějších lokomotiv všech dob. Poradil si s nejtěžším nákladem i se všemi…
Kde se technologický zázrak lokomobily zrodil?
V 19. století došlo k významnému pokroku v mechanizaci zemědělství, což vedlo k zásadní změně způsobu sklizně. Za touto evolucí stál Angličan John Fowler. Došlo k výraznému a velkému zvýšení efektivity zpracování sklizně. Díky tomu se zvýšila produktivita a zemědělství tak mohlo vyhovět stále zvyčující se poptávce potravin. Zemědělci využívali lokomobily jako nástroje k orání. Způsob orby se ale značně lišil od dnešního využívání traktorů.
V čem byla lokomobila jedinečná?
Proces zahrnoval dvě lokomobily umístěné na opačných koncích pole, mezi nimiž bylo napnuté lano. Toto lano se navíjelo na buben navijáků na obou lokomobilách, přičemž v jeho středu visel pluh, který byl obvykle oboustranný. Zemědělci ho tak nemuseli pokaždé otáčet. Jedna lokomobila navíjela lano, čímž přitahovala oračku, zatímco druhá ji odvíjela. Po každém řádku se lokomobily posunuly o šířku brázdy. Oračka se překlopila a orala druhý řádek.
Způsob orby byl velmi kvalitní. Překvapením může pro některé být, že orba za pomocí lokomobily byla často kvalitnější než za pomoci traktoru. Disponovaly obrovskou sílou, a proto jim problém nedělaly ani víceradličné pluhy. I přestože byli oračky velmi mohutné, jejich hmotnost byla lehká a neničili tak strukturu půdy. Orba byla tak efektivní, ale i šetrná. Mohutné a těžké přístroje svojí vahou udusávají zeminu a poškozují tím její kvalitu.
Lidé lokomobilu zbožňují
RAILTARGET také zaregistroval několik diskuzí okolo tohoto stroje. "Krásné, naši předkové nebyli žádní blbci," píše jeden. "Ať to pára tlačí, na ta léta důmyslný a silný stroj," pokračuje další. "Zajímavostí je, že když se pořádá přetahovaná, tak tento stroj hravě přetáhne i několik dieselových traktorů dohromady. Bezmocně hrabou koly do protisměru, parním velestrojem noblesně odtaženy. Stejně tak je to s parními lokomotivami na dráze. Ani dva brýlovce nedokázaly odtáhnut tolik vozů a tak rychle jako jediný Albatros," vyzdvihuje na facebooku další nadšenec.
Proč se lokomobila neprosadila až do součastnosti?
Ale jak už to bývá, všechno má své stinné stránky. Lokomobily měly své limity, a to především v případech při orbě na členitých polích. Problém byl také s polem, které se nacházelo ve svahu. Provoz nebyl samozřejmě zadarmo. V případě použití dvou strojů se náklady zvýšily a bylo potřeba i více lidí na obsluhu. Z těhto důvodů došlo k nahrazení traktory. Lokomobily měy své chyby, ale stále se jedná o skvělé pomocníky v zemědělství a především o neuvěřitelnou ukázku technologického pokroku své doby.
Psali jsme
Motorová lokomotiva T426.0 neboli Rakušanka byla významnou lokomotivou 60. a 70. let. Byla odkazem velkého železničního úspěchu.
Zdroje: facebook.com, staretraktory.cz, stoplusjednicka.cz