CZ/SK verze

Igor Matovič obkresal financovanie železníc, ale šetriť už nie je z čoho. Aké obmedzenia nás čakajú?

Igor Matovič obkresal financovanie železníc, ale šetriť už nie je z čoho. Aké obmedzenia nás čakajú?
photo: zssk/archív
31 / 05 / 2022

Spor Igora Matoviča s ostatnými členmi naďalej naberá na obrátkach. Tentokrát si zobral pod paľbu železnice - spadajúce pod rezort dopravy, na ktorého čele stojí Andrej Doležal. Výrazne okresal ich dofinancovanie, no šetriť už akosi nemajú z čoho.

ZSSK pôvodne žiadali od ministerstva 363 miliónov eur, nakoniec sa uspokojili aj so sumou 354 miliónov. Rozpočet ich však prekvapil, pred šiestimi nulami bolo zrazu číslo 330. Podľa slov spoločnosti sú nároky každou chvíľou vyššie, no podmienky idú opačným smerom. "Naša efektivita sa každým rokom zvyšuje, čo preukazuje aj fakt, že tento rok chceme odjazdiť najviac vlakokilometrov v histórii Železničnej spoločnosti Slovensko s najmenším počtom pracovníkov za posledných 7 rokov," uviedol hovorca Tomáš Kováč.

Súčasná situácia im navyše na krk pridala ďalšie problémy. "Naše možnosti šetriť sú pri dnešnom náraste cien energií a pokračovaní bezplatnej dopravy pre deti, dôchodcov a utečencov z Ukrajiny, bez zmeny cien cestovného, ktoré sa nemenilo už 11 rokov, veľmi veľmi obmedzené," doplnil.

Inštitúcia  poskytla  pre noviny.sk podklady, z ktorých dokážeme vyčítať viaceré skutočnosti. Po dlhej dobe v deficite bola od roku 2018 zisková a teraz sa bude chcieť silou-mocou udržať na nule. Aby sa to vôbec stalo, tržby budú musieť skočiť zo 46 miliónov v minulom roku na 86 v tomto a počet cestujúcich stúpnuť o takmer 72 percent. Viac ako polovica z nich by však mala nárok na bezplatnú prepravu. 

Poslednou možnosťou, ku ktorej sa železnice môžu prikloniť, je zrušenie tretiny spojov. To by im totiž dokázalo vykryť náklady najľahšie. Ako ale hovorí Tomáš Kováč, do tejto situácie sa nikdy dostať nechcú.

 

Od 12. júna sa mierne zmení grafikon, podľa slov Železničnej spoločnosti Slovensko nejde o nič dramatické. Osem vlakov príde o víkendové spoje, školský regionálny rýchlik cez prázdniny logicky premávať nebude.

Zoznam obmedzení:

  • RR 705 POVAŽAN (Bratislava hl. st. – Žilina 11:36) - nepôjde v sobotu a nedeľu
  • RR 706 POVAŽAN (Žilina 6:24 – Bratislava hl. st. 8:47) - nepôjde v sobotu (v nedeľu nechodí trvalo)
  • RR 712 POVAŽAN (Žilina 12:24 – Bratislava hl. st. 14:47) - nepôjde v nedeľu (v sobotu nechodí trvalo)
  • RR 870 ZÁMČAN (Nové Zámky 16:06 – Bratislava hl. st. 17:08) - nepôjde cez prázdniny
  • RR 910 GEMERAN (Košice 5:23 – Zvolen os. st. 8:48) - nepôjde v nedeľu
  • RR 923 GEMERAN (Zvolen os. st. 19:13 – Košice 22:38) - nepôjde v sobotu
  • R 940 FATRAN (Zvolen os. st. 5:02 – Vrútky 6:46) - nepôjde v nedeľu
  • R 941 FATRAN (Vrútky 5:13 – Banská Bystrica 6:26) - nepôjde v nedeľu
  • R 942 FATRAN (Banská Bystrica 7:34 – Vrútky 8:46) - v nedeľu pôjde v úseku Zvolen - Banská Bystrica

 

zdroj: noviny.sk

Tags