photo: igorjanckulik.sk/Železničná doprava má veľký význam, preto musí byť využiteľná, hovorí podpredseda KDH Janckulík
Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) predstavilo kandidátku a volebný program, s ktorým idú do najbližších parlamentných volieb. Podpredseda KDH a odborník na dopravu Igor Janckulík, vyrozprával exkluzívne pre RAILTARGET, ako vníma súčasný stav železničnej dopravy. Dá sa v dnešnej dobe na železničnú sieť spoľahnúť?
Je podľa Vás železničná doprava dlhodobo podfinancovaná a zaslúžila by si väčší obnos finančných prostriedkov?
Železničná doprava je jednoznačne dlhodobo podfinancovaná. Mrzí ma, že sa za celé roky tento problém nedokázal vyriešiť. Aj keď pre objektívnosť je treba povedať, že v rokoch 2022 resp. 2023 došlo k významnému nárastu prevádzkovej dotácie pre ŽSR ako správcu železničnej infraštruktúry (377 mil. EUR vs. 423 mil. EUR), čím sme predbehli Českú republiku vo výške dotácie na 1 km hlavnej trate. V každom prípade ani táto pozitívna skutočnosť nezmení nič na tom, že stav železničnej infraštruktúry na Slovensku je kritický.Vážnosť situácie potvrdzuje aj to, že nám chodia upozornenia z Českej republiky, ich strojvedúci nechcú po našich tratiach jazdiť. Meškania vlakov sú ďalším z nosných problémov. Do modernizácie železníc sa investovalo minimum finančných prostriedkov. Železničné stanice, ktoré sa postavili v 40-tych a 50-tych rokoch prešli len minimálnymi opravami, čo aj znižuje komfort cestujúcim. Chceme, aby sa cestujúci z cestnej dopravy presunuli viac na vlakovú dopravu. Ľudia sa však vlakmi doslova boja cestovať, kvôli častým meškaniam. Tým nefunguje ani integrovaná doprava, keďže autobusy nevedia naviazať na vlakovú dopravu. Peniaze investovať treba, avšak nemalo by všetko byť len o nich. Tým že sa vedia rýchlo minúť, musia byť efektívne využívané. Treba si nastaviť priority. Železničná doprava má slúžiť hlavne na prepravu ľudí, avšak nemôžeme zabúdať na prepravu materiálu. Naše cesty sú extrémne preťažené kamiónovou dopravou, kvôli ktorej musíme veľa investovať do opravy ciest a mostov, keďže železničná sieť chýba. Vlaková doprava má veľký význam. Preto musí byť aj využiteľná. K zlepšeniu by určite pomohlo, keby o železničnej doprave rozhodovali skutoční odborníci a nie politickí nominanti, ktorí jej vôbec nerozumejú.
Ako hodnotíte pôsobenie vlád Igora Matoviča a Eduarda Hegera v rezorte dopravy?
Ako som už spomenul, v rezorte dopravy sú stále politické nominácie. S výnimkou ministra a štátnych tajomníkov by na vedúcich pozíciach mali byť odborníci, ktorí doprave skutočne rozumejú a majú za sebou výsledky. Je zvykom, že vždy keď sa vymení politická garnitúra, dobrých ľudí pošlú preč, čo má samozrejme vplyv aj na železnice. Vzhľadom na potrebu vážnych štrukturálnych zmien na železnici, ktoré budú vyvolané nutnosťou konsolidácie verejných financií, je nevyhnutné, aby vrcholový manažment mal primeraný čas presahujúci jedno volebné obdobie na realizáciu zmien.
Stav slovenských železníc je prepieraný už aj na medzinárodnej úrovni. Pred pár mesiacmi poslali České dráhy otvorený list Železniciam Slovenskej republiky, kde kritizovali stav slovenských tratí po vykoľajení vlaku Pendolino. Následne slovenskí železniční odborári poslali otvorený list prezidentke Zuzane Čaputovej, kde žiadali okamžite riešiť stav železníc. Súhlasíte s ich slovami?
Určite súhlasím. Požiadavka českej strany na okamžité riešenie stavu slovenských tratí je opodstatnená. Som rád že to otvorene pomenovali. Verím, že kompetentné orgány sa nad situáciou začali zamýšľať. Dôležitý je aj tlak verejnosti. Nefunguje ani integrovaná doprava, pretože nemá vytvorené zázemie. Veľkým problémom sú aj zle zabezpečené železničné priecestia, kvôli ktorým je častý výskyt smrteľných dopravných nehôd.
V akej miere sa budú podľa Vás venovať rezortu dopravy politické strany v predvolebných kampaniach? V akej miere sa mu plánuje venovať KDH?
V KDH sa touto témou zaoberáme detailne. Na dopravu máme vytvorenú odbornú skupinu. KDH ako strana, ktorá má praktické politické skúsenosti s riadením rezortu dopravy dlhodobo upozorňuje na neefektívne riadenie ŽSR predovšetkým v oblasti investičnej politiky. Budem to ilustrovať len na jednom prípade. Napriek tomu, že pre ŽSR je ročne alokovaných v štátnom rozpočte na investície cca 400 mil. EUR (0,4% HDP), ŽSR v roku 2022 preinvestovali iba 230 mil. EUR. Pre dokreslenie len uvádzam, že v Českej republike Správa železníc preinvestovala v roku 2022 čiastku 1,7 mld. EUR. Ak nebudeme mať kvalitnú cestnú a železničnú dopravnú infraštruktúru, nebudeme sa vedieť dostať do škôl, alebo zdravotníckych zariadení. Veľkou témou je aktuálne optimalizácia nemocníc. Veľa sa hovorí o tom, dokedy sa má pacient dostaviť do nemocnice. Na železničnú sieť sa vôbec nedá spoľahnúť, na ceste sa stále stojí v kolónach. To sa musí jednoznačne zmeniť. Železnice by mali navýšiť spoje, ktoré by cesty jednoznačne odľahčili.