CZ/SK verze

„VRT prinášajú veľký ekonomický rast a sociálne prepojenie,“ hovorí Andrew McNaughton z Network Rail High Speed

„VRT prinášajú veľký ekonomický rast a sociálne prepojenie,“ hovorí Andrew McNaughton z Network Rail High Speed
photo: University of Cambridge, smartinfrastructure.eng.cam.ac.uk/„VRT prinášajú veľký ekonomický rast a sociálne prepojenie,“ hovorí Andrew McNaughton z Network Rail High Speed
17 / 07 / 2023

Počas Medzinárodného fóra o vysokorýchlostnej železnici v Európe a súkromnom kapitáli, prof. Andrew McNaughton, predseda Network Rail High Speed Ltd., prednášal o svojich skúsenostiach s implementáciou a financovaním vysokorýchlostných železníc v Európe a Veľkej Británii. Redakcia RAILTARGET mala možnosť dozvedieť sa viac o britskom modeli VRT v exkluzívnom rozhovore.

Myslíte si, že britské vysokorýchlostné železnice majú nejaké nevýhody alebo nedostatky, ktoré je možné zlepšiť? A na druhej strane, aké sú hlavné výhody britských vysokorýchlostných železníc?

Hlavnou výhodou VRT v Británii je spôsob, akým zbližuje ľudí, či už kvôli práci, oddychu, spoločenským stretnutiam s priateľmi a rodinou alebo umožnením podpory turizmu. Robí sa to skrátením času cesty medzi miestami, pričom myslíme skôr na vzdialenosť v čase ako na kilometre.

To znamená, že ľudia majú prístup k širšej škále pracovných miest za lepšiu mzdu bez toho, aby museli opustiť svoje rodiny alebo svoje komunity. Pre podniky to znamená prístup k širšej kvalifikačnej základni z rovnakého dôvodu. Pre každého to znamená skôr popoludnie alebo večer na podujatí ako celodenné cestovanie, radšej jednodňový výlet ako nocľah alebo víkendovú návštevu príbuzných, ktorí by inak boli príliš ďaleko.

Výsledkom bol veľký ekonomický rast a sociálna konektivita, ktorých hodnota výrazne prevyšuje samotné príjmy z cestovného. A keďže VRT je najlepší spôsob cestovania medzi hlavnými centrami, existujúce cesty a železnice môžu byť prerobené tak, aby zvládali viac nákladnej a regionálnej osobnej dopravy. Takže každý niečo získa, aj keď nie je užívateľom VRT.

Naším nedostatkom bolo, že sme si pomaly uvedomovali, že je to viac ako „stará koľaj, ale rýchlejšia“ a že ľudia si okrem ušetreného času cenia aj „peknú“ cestu za primeranú cenu. Takže naše vlaky sú efektívne, ale drahé a „studené“. Pre našu ďalšiu linku VRT hráme v oveľa príjemnejšom prostredí vlakov s rodinnými vozňami, priestormi na voľný čas pre skupiny a pokojnými priestormi pre sólo alebo obchodných cestujúcich. Za väčší rozsah cestovného dostanete moderné cestovanie.

Môžete vyzdvihnúť hlavné výhody, ktoré VRT vo všeobecnosti prinášajú?

VRT nemajú takmer žiadne emisie a znečistenie, a dokonca aj dnes oveľa menšie ako cesty, ak sú poháňané zelenou elektrinou. Tiež sme dosť prepracovali naše trasy VR2, pretože ľudia, okolo ktorých prechádzame, majú strach z hluku a vizuálneho narušenia. Odporcovia zverejnili hlúpe príbehy o ľuďoch, ktorým prišlo zle z prechádzajúcich vlakov VRT! Takže naše náklady stúpli na tunely okolo dedín, kde by napríklad stačil kúsok zemnej steny. Ale keď VR1 fungovala bez toľkého projektovania, nikto si vlaky nevšimol, takže tento nový náklad je škoda; politici mali byť tvrdší.

Sú v niektorej krajine nejaké VRT, ktoré považujete za inšpiratívne pre Spojené kráľovstvo alebo aj pre Českú republiku?

Našou inšpiráciou je Japonsko – rýchle, časté, čisté, absolútne spoľahlivé a absolútne bezpečné – a tak každý používa šinkanzen – mnohokrát viac ako predpovedali! A milujeme Taliansko, pretože konkurencia medzi operátormi VRT zvýšila zákaznícke služby a poskytla celý rad taríf, takže je cenovo dostupné pre nenáročné základné cestovanie alebo luxusnejšie, ak chcete zaplatiť o niečo viac. Všetky majú rovnaký čas cesty a spoľahlivosť, takže súťažia o to, kto bude atraktívny pre rôzne skupiny cestujúcich. Pozrite sa na webovú stránku Italo a pozrite si moderné cestovanie VRT!

Existuje v súčasnosti nejaká spolupráca medzi Spojeným kráľovstvom a Českou republikou? Ak nie, ste otvorený akejkoľvek budúcej spolupráci?

Od roku 2017 som spolupracoval s Ministerstvom dopravy ČR a Správou železníc (a pomáhal propagovať VRT v CZ od roku 2014). Je to krásna krajina so skvelými ľuďmi a ja som si spoluprácu užil. Pre navrhovanú sieť VRT je skutočne ideálne priniesť prosperitu na východ a zlepšiť cestovanie pre väčšinu krajiny. A pamätajte, že pre Vás ako krajinu v srdci Európy budú hlavné výhody VRT pre vašich ľudí rovnaké ako v Spojenom kráľovstve.

Prizval som Francúzov, aby pomohli s technickým návrhom, pretože ich trate sa najlepšie hodia pre vlaky, ktoré jazdia na VRT a dokončia svoju cestu na konvenčných tratiach – takže nemusíte všade stavať VRT, kým ľudia získajú výhody. Budete stavať po etapách a po každej etape sa veci zlepšujú. Prvá etapa smerom na Brno skráti čas jazdy z 3 a viac hodín na 2 hodiny alebo menej a druhá etapa to o niekoľko rokov neskôr zníži na 1 hodinu. Existuje mnoho ďalších príkladov, napríklad v Ústí alebo Ostrave, čo znamená, že nemusíte čakať desaťročia, kým začnete meniť spôsob života a cestovania ľudí v CZ.

A áno, poteší ma ďalšia spolupráca, ak si ju ľudia vyžiadajú. Obávam sa, že som súčasným svetovým expertom na VRT a skutočne ma baví odovzdávať vedomosti o všetkom od plánovania, verejných a politických konzultácií a hodnotenia až po projektovanie výstavby a prevádzky. Byť Škótom a teda už nie  v EÚ je bolestivé, ale ja osobne som Európan a predsedal som mnohým európskym výborom a to sa nezmení.

Tags