photo: LinkedIn se souhlasem, Public Domain /Aland Beroud
V exkluzivním rozhovoru s novým generálním ředitelem skupiny PKP se dozvíte, jaké bude nové směřování polského giganta a zda se v rámci Evropy plánuje přeshraniční spolupráce. Kromě toho jsme se věnovali i konkurenci mezi evropskými dopravci.
Pane Beroude, holding – PKP Group – tvoří velké společnosti, které nyní řídíte. Jaké jsou vaše priority pro příštích několik let?
Důležitá bude koordinace a spolupráce napříč celým železničním sektorem. Také proto celá skupina PKP přešla pod ministerstvo infrastruktury, aby byla naše práce koordinována z jednoho centra. Za celý vládní plán pro polské železnice je odpovědné ministerstvo a konkrétně státní náměstek Piotr Malepszak. Naše skupina, tedy PKP SA a její dceřiné společnosti, má za úkol podporovat rozvoj programu politiky, na kterém se právě pracuje.
Psali jsme
Politická rozmanitost a výzvy po volbách v Polsku. Po nedávných volbách zůstává otázkou, kam se poděli pravicoví voliči. A jaký…
V jakých oblastech vidíte význam přeshraniční spolupráce, zejména ve střední Evropě?
Klíčová je spolupráce mezi Polskem a Českou republikou, Slovenskem, Litvou, Lotyšskem a Estonskem. Měli bychom se soustředit na to, abychom našim cestujícím poskytli co nejlepší možnosti mobility, což je možné díky perfektně fungujícímu systému osobní dopravy. Společně bychom měli naplánovat provoz železniční nákladní dopravy ve střední Evropě, aby byly naše trhy co nejkonkurenceschopnější a abychom naší ekonomice poskytli a udrželi konkurenční výhodu. Musíme se také podívat na vývoj železnice v Evropě z širší perspektivy. Zapojíme se do projektů na evropské úrovni zaměřených na další rozvoj vysokorychlostních železnic spojujících hlavní města zemí Evropské unie, zejména v oblasti střední a východní Evropy, rozvoj sítě TEN-T, stejně jako všechny další projekty, včetně výzkumu a vývoje, zaměřené na posílení konkurenceschopnosti železnice na trhu osobní a zejména nákladní dopravy.
Znamená to motivovat vnitrostátní provozovatele nákladní železniční dopravy, aby kromě vzájemného soupeření mohli v určitých otázkách spolupracovat například na úrovni EU?
Myslím, že spolupráce je klíčová. Měli bychom se podívat na železniční koridory, které spolu sdílíme ve střední Evropě. Je zde také otázka společné dopravní politiky EU. Cílem je, aby si každý našel svou pozici na trhu svých přepravních služeb.
Psali jsme
Sledujeme nejdůležitější změny v řízení polské železnice. Navzdory očekáváním velkého personálního a reorganizačního třesku probíhá výměna postupně.…
Kdo je Alan Beroud?
Alan Beroud pracoval v energetickém a železničním sektoru. Než byl jmenován generálním ředitelem PKP (29. března 2024), úspěšně řídil železniční společnost SKM (Varšavská městská železnice - Szybka Kolej Miejska). Technicky i finančně oživil SKM a zajistil investice do 21 nových vlaků v hodnotě 668 mil. Kč. Zmodernizoval využití trakční síly a zreformoval výcvik personálu. Dříve pracoval pro významnou energetickou společnost Rafako a pro státní Gaz-System byl zodpovědný za výstavbu terminálu LNG v Baltském moři, zásobníků plynu ve Wierzchowicích a projekty těžby ropy a plynu v Lubiatówě. Vystudoval Varšavskou univerzitu a studoval energetické technologie na Slezské technické univerzitě. Má doktorát z IKEN Institutu bezpečnosti a informatiky v Krakově a EMBA v energetickém inženýrství na George Washington University.