CZ/SK verze

RAILTARGET rozhovory z Evropského vlaku: Jiří Ješeta, náměstek generálního ředitele Českých drah

RAILTARGET rozhovory z Evropského vlaku: Jiří Ješeta, náměstek generálního ředitele Českých drah
photo: Archiv/Jiří Ješeta
27 / 10 / 2021

RAILTARGET Vám přináší rozhovor s Jiřím Ješetou, náměstkem generálního ředitele Českých drah. Jiří Ješeta je zároveň členem představenstva Českých drah, odpovědný za osobní dopravu. Rozhovor se uskutečnil v rámci příjezdu Evropského vlaku do České republiky.

Setkáváme se k příležitosti příjezdu Evropského vlaku do České republiky. Je podle Vás v rámci podpory železnice důležité pořádat podobné akce i pro širokou veřejnost? Plánují České dráhy takové akce?

Tak určitě tento Evropský vlak vlastně připomíná význam a důležitost železniční dopravy v rámci celé Evropy a i v České republice a České dráhy jsou rády, že se mohly stát partnery této akce, kterou vlastně pořádá Evropská unie a tento Evropský vlak projíždí všemi evropskými zeměmi včetně tedy České republiky. Dnes, v sobotu, je vlastně v České republice už potřetí. Přijel předevčírem do Ostravy, včera přijel do Brna a dnes tedy cestujeme do Prahy.

Jak se České dráhy připravovaly na příjezd Evropského vlaku?

Tak České dráhy se připravovaly především logisticky, to znamená, že jsme zajišťovali dopravu, zajišťovali jsme lokomotivy, strojvedoucí, zázemí ve stanicích, ale jsme součástí také programu, který se ve vlaku odehrává. To znamená, jsme součástí těch odborných diskuzí a konferencí, které se odehrávají na palubě vlaku a také umožňujeme přístup veřejnosti do tohoto vlaku.

Jaké projekty České dráhy chystají v rámci spolupráce s EU?

České dráhy spolupracují v rámci Evropy především na provozování drážní dopravy, která je vlastně spolufinancována z evropských peněz. Evropské peníze pomáhají vystavět tratě, po kterých potom České dráhy jezdí a současně Evropa vlastně pomáhá s financováním jak nákupů vozidel, tak technické zhodnocení jednotlivých vozidel, to znamená třeba vybavení ETCS nebo aktualizace souprav a to jsou vlastně ty hlavní projekty na kterých spolupracujeme.  

Tags

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace