CZ/SK verze

Podpora JVZ na Slovensku je pre nákladnú železničnú dopravu kľúčová, prebieha jej notifikácia v Bruseli, hovorí štátny tajomník Kmeť

Podpora JVZ na Slovensku je pre nákladnú železničnú dopravu kľúčová, prebieha jej notifikácia v Bruseli, hovorí štátny tajomník Kmeť
photo: Archiv/Podpora JVZ na Slovensku je pre nákladnú železničnú dopravu kľúčová, prebieha jej notifikácia v Bruseli, hovorí štátny tajomník Kmeť
28 / 11 / 2022

RAILTARGET prináša exkluzívny rozhovor so štátnym tajomníkom Ministerstva dopravy a výstavby SR Jaroslavom Kmeťom. Témou bola podpora železničnej dopravy na Slovensku, česko-slovenská spolupráca v železničnom sektore a podpora individuálnej automobilovej dopravy.

Dnes sa stretávame pri príležitosti prvej československej konferencie, ktorú poriada VUZ. Chcem sa spýtať ako je pre vás československá kooperácia v oblasti železnicej dopravy dôležitá.

Určite, tak ako je nevyhnutnosť v rámci EU kooperovať a spolupracovať v rôznych oblastiach tak aj medzi našimi bratskými národmi medzi Českom a Slovenskom je dôležité kooperovať. Nedá sa to bez toho vylúčiť, sme prepojení medzi železničnou infraštruktúrou, takže určite áno, je to dobrý nápad a ďakujem organizátorom za takúto konferenciu v Bratislave.

Dnes sa na konferencii riešilo, že Slovensko je vo fáze notifikácie podpory JVZ - Jednotlivých vozňových zásielok. Môžem vás poprosiť o krátky komentár?

Áno, snažíme sa pomôcť našim nákladným dopravcom, pripravujeme aj celkovú koncepciu podpory nákladnej dopravy, ktorá bude asi zverejnená na budúci rok, ale jednotlivé vozňové zásielky, ktoré robí národné Cargo sú veľmi dôležité práve pre podporu železničnej Cargo dopravy na Slovensku. Takže áno, notifikujeme v Bruseli takúto schému.

Zo strany dopravcov na Slovensku zaznelo, že vlastne aktuálne zahraniční dopravcovia obchádzajú Slovensko. Ako plánujete tento problém riešiť?

Otázka ceny elektriny je problém celej Európy, čiže si myslím že nás obchádzajú kvôli nekvalitnej železničnej infraštruktúre a kvôli cene za dopravnú cestu. Čiže my musíme nejakým spôsobom motivovať a hľadať nové cesty. Práve táto koncepcia má byť odpoveďou, koľko bude táto podpora nákladných dopravcov tak, aby Slovensko bolo opäť atraktívne pre domácich alebo zahraničných nákladných dopravcov.

Tags

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace