CZ/SK verze

Ohliadnutie za konferenciou ZSSK CARGO, Obchodný rok 2022: Podpora JVZ je vo fáze medzirezortného pripomienkovania

Ohliadnutie za konferenciou ZSSK CARGO, Obchodný rok 2022: Podpora JVZ je vo fáze medzirezortného pripomienkovania
photo: Archiv/Konference ZSSK CARGO
04 / 11 / 2021

Jednotlivé vozové zásielky (JVZ) a ich podpora sú na Slovensku veľkou témou. Hovorilo sa o nich aj na najväčšej železničnej udalosti tohto roku na Slovensku, na konferencii ZSSK CARGO, ktorá niesla názov ,,Obchodný rok 2022“.

Jednotlivé vozové zásielky sú totiž nerentabilnou prepravou, ktorá sa kvôli vyšším nákladom na samotnú administráciu dopravcom nevypláca, a tak sú nútení ju prevádzkovať za ceny samotných nákladov. Preto mnoho štátov prepravy JVZ podporuje, aby ich železniční prepravcovia mohli realizovať ďalej. Pokiaľ by totiž železničné spoločnosti z ekonomických dôvodov tento typ prepravy zrušili, okamžite by prudko vzrástol počet kamiónov a o vplyve na životné prostredie nehovoriac.

ZSSK CARGO je pritom jediný celosieťový dopravca na Slovensku. Zároveň však platí trhové nájomné, ktoré je šité na mieru prepravám ucelených vlakov, a to aj v prípade, že preváža JVZ. Dôležité je také povedať, že niektoré štáty, ako napríklad Nemecko, Rakúsko a Maďarsko tento typ  prepravy už podporujú a zvýhodňujú. Systém podpory JVZ na Slovensku je momentálne vo fáze medzirezortného pripomienkovania.

Pokiaľ by ZSSK CARGO prestalo realizovať prepravy JVZ, ročne by na cesty prešlo ďalších 6-7 miliónov ton tovaru. To by napríklad znamenalo ďalších 640 000 jázd kamiónov ročne naviac. Dôsledky na životné prostredie by boli fatálne, rovnako ako nárast problémov na cestách a diaľniciach.

Ako odznelo na konferencii, ZSSK CARGO si plne uvedomuje tieto dopady, a preto nechce prepravy JVZ rušiť. Intenzívne jednania o podpore JVZ budú aj naďalej pokračovať. 

Tags

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace