CZ/SK verze

OĽaNO stojí na strane odborárov a dopravcov, potvrdil to člen výboru pre hospodárske záležitosti Kuriak

OĽaNO stojí na strane odborárov a dopravcov, potvrdil to člen výboru pre hospodárske záležitosti Kuriak
photo: Milan Kuriak na Facebooku/OĽaNO stojí na strane odborárov a dopravcov, potvrdil to člen výboru pre hospodárske záležitosti Kuriak
01 / 08 / 2023

Ministerstvo dopravy plánuje znížiť zľavy na železničnej dopravnej cesty pre nákladných dopravcov. Tým chce zvýšiť poplatkov za používanie železničnej dopravnej cesty. Proti návrhu stojí celý železničný sektor. K aktuálnej situácií sa pre železničný magazín RAILTARGET vyjadril Milan Kuriak, člen výboru pre hospodárske záležitosti strany Obyčajní ľudia, nezávislé osobnosti a priatelia.

Súhlasíte so stanoviskom odborárov a dopravcov, ktorí tvrdia, že by sa mala železničná doprava viac podporovať, a najmä, aby sa časť nákladnej diaľničnej dopravy presunula na železničnú?

Áno súhlasím so stanoviskom odborárov. Železničnú dopravu je nevyhnutné podporovať a aktívne využívať, nakoľko sa jedná o najekologickejší a najbezpečnejší druh dopravy, čo je koniec-koncov aj aktuálnym trendom v Európe. V prípade, že návrh z dielne ministerstva dopravy vstúpi do platnosti Slovenské železnice prestanú byť konkurencieschopné. Nákladná doprava sa presunie buď na cestnú sieť alebo sa bude v prípade medzinárodnej prepravy voziť cez susedné krajiny.

Ako hodnotíte návrh Ministerstva dopravy znížiť zľavy na železničnej dopravnej cesty pre nákladných dopravcov?

Návrh Ministerstva dopravy rozhodne nehodnotím pozitívne. Som presvedčený, že tento krok ministerstva bude pre železničných nákladných dopravcov znamenať finančné problémy, stratu konkurencieschopnosti, pokles pracovných miest, či na konci dňa aj stratu pre samotný štát. Podľa môjho názoru to nakoniec vyústi k odklonu dopravy cez okolité štáty. Logicky tento krok bude znamenať výrazné zdraženie nákladnej železničnej dopravy na Slovensku. Nakoľko zvýšenie poplatkov má platiť už čoskoro pochybujem, že slovenskí dopravcovia majú šancu na tieto zmeny pružne reagovať.

Ste toho názoru, že by malo Ministerstvo dopravy toto strategické rozhodnutie nechať na momentálnu alebo na novú vládu?

Áno rozhodne. Aktuálne máme pri moci úradnícku vládu, ktorá nevzišla z riadnych parlamentných volieb. Myslím, že o takýchto zásadných veciach by mala rozhodovať nová vláda, ktorá bude mať mandát na vládnutie priamo od občanov a nie od prezidentky.

Súhlasíte s tým, aby bol zachovaný súčasný vzorec systému vyplácania zliav?

Nateraz áno. Samozrejme do budúceho obdobia bude potrebné túto otázku opätovne otvoriť a prispôsobiť dobe, v ktorej sa budeme nachádzať. Akékoľvek zmeny však bude potrebné realizovať za účasti dotknutých subjektov.

Tags