CZ/SK verze

Na trati Michaľany – Humenné si dnes pripomíname 150. výročie jej vzniku

Na trati Michaľany – Humenné si dnes pripomíname 150. výročie jej vzniku
photo: RT/archív
16 / 10 / 2021

Najhlavnejšou atraktivitou podujatia sú jazdy na vlakoch, ktoré sú ťahané historickými parnými rušňami.

Na železničnej trati Michaľany – Humenné si dnes 16. októbra pripomíname 150. výročie jej prevádzky. Najdôležitejšími atraktivitami podujatia sú jazdy na vlakoch ťahaných historickými parnými rušňami. Podujatie by malo upozorniť pripravovanú elektrifikáciu spomínaného železničného úseku, informovalo tak Humenné na svojej internetovej stránke.

Jedným z Iniciátorov je dopravný námestník ŽST Trebišov a predseda občianskeho združenia Klub priateľov železníc východného Slovenska Kamil Kočiško "Je pravda, že tu ešte dva parné rušne naraz neboli, krásne mašiny, čo znamená, že tá stávka na atraktivitu v spolupráci s obcami, mestami, starostami, primátormi a ich kolektívmi proste vyšla, pretože dnešný program oslovilo pomerne veľkú časť populácie verejnosti, ktorá sa dostavila a to je pre nás najväčšia odmena."

Na stanici v Humennom sa koná aj verejnosti prístupná výstava historických parných, ale i motorových rušňov, a tiež najmodernejšieho stroja Vectron či prezentačného vozňa spoločnosti ZSSK Cargo.

"Myslím, že je úžasné, že železničná spoločnosť CARGO sa mohla podieľať na tejto akcii. Vyšlo krásne počasie a podľa toho, ako kolegovia z Českej republiky zhodnotili, že takáto akcia s takýmto počtom ľudí by sa v Čechách s najväčšou pravdepodobnosťou nevedela uskutočniť. A som veľmi rád, že ľudia to vnímajú pozitívne a vidno, že je to niečo, čo im robí radosť a budú na to dlho spomínať, takže myslím si, že vyšlo to úžasne," zhodnotil priebeh akcie predseda predstavenstva ZSSK CARGO Roman Gono.

Roman Gono taktiež priblížil, ako vníma pripravovanú elektrifikáciu práve tejto trate Humenné - Michaľany "Podľa môjho názoru je naozaj najvyšší čas, aby sme sa niekde pohli, kvôli tomu, že je to vec, ktorá bola v minulosti zanedbávaná a naozaj, keď chceme napredovať, tak bez elektrifikácie trate to nepôjde."

"Elektrické vedenie privedieme aj do Humeného, čo prinesie modernizáciu nástupíšť. a jednotlivých zastávok a dúfame, že sa nám aj podarí zrekonštruovať stanicu, ktorá je vstupnou bránou," uviedol štátny tajomník Ministerstva dopravy a výstavby SR Kmeť vo svojom príhovore.

K otázke, kedy sa pristúpi k elektrifikácii trate uviedol " Sme vo finálnej fáze posudzovania projektu Útvar hodnoty za peniaze. Akonáhle bude projekt schválený, ideme na verejné obstarávanie. Obstarávanie by nemalo trvať dlhšie ako jeden rok. asi za 1 až 1,5 roka odovzdáme stavbu zhotoviteľovi alebo výhercovi tendra a ten by ho mal dokončiť za nejaké 3 až 3,5 roka."

Na pošte v blízkosti stanice sa koná prezentácia poštového lístka a príležitostnej poštovej pečiatky. Na podujatí tiež bude dostupná nová publikácia Dejiny železníc horného Zemplína 1871 – 2021.

 

Tags