photo: FB Ondřej Prokop se souhlasem / public domain/Ondřej Prokop z hnutí ANO
Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) se zmítá v nejistotě. Auditní výbor dlouhé měsíce nefungoval, klíčové posty zůstávají neobsazené a výběr nového generálního ředitele provází netransparentnost. Výstavba metra D se opožďuje a spory ve vedení města situaci jen zhoršují. Jaké vidí řešení? Zeptali jsme se Ondřeje Prokopa z hnutí ANO.
1) Jak byste dnes popsal celkovou situaci v Dopravním podniku hl. m. Prahy? Mluví se o tom, že v podniku panuje chaos a že se dlouhodobě potýká s netransparentním hospodařením.V jakém je stavu?
Situace je zamrzlá, ale stabilizovaná. Určitě bych nechtěl vyvolávat žádnou paniku, cestující se nemají čeho bát. V současnosti pověřený ředitel dopravního podniku, pan Urbánek, je letitý praktik, podnik zná jak své boty a o to, aby včas jezdilo metro, autobusy měly naftu a tramvaje elektřinu se umí postarat skvěle. Problém je v tom, že je již v penzijním věku a funkci přijal s tím, že v ní bude na překlenovací období, než dozorčí rada vybere nového ředitele.
Logicky se tak nechce pouštět do žádných nových projektů či kontroverzních rozhodnutí. Nemá ani plně obsazené představenstvo nebo ředitelské posty. Od loňského říjnového zátahu policie v DPP, kdy bylo obviněno 14 osob, bylo z vedení podniku vyhozeno mnoho lidí, ale na jejich místa zatím nebyla vybrána náhrada. Chybí tak například personální, technický a bezpečnostní ředitel nebo člen dozorčí rady připadající koalici SPOLU a s tím související obsazení důležitých komisí a dalších orgánů, které tyto osoby ovládaly.
2) V auditech Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) se objevila závažná zjištění, přesto se zdá, že auditní výbor není plně funkční. Má mít pouze dva členy místo tří a za poslední měsíce se sešel minimálně. Jak si vysvětlujete tuto nečinnost?
Hlavně je třeba říct, že VŮBEC NEFUNGOVAL od srpna 2024 do ledna 2025! My jsme v hnutí ANO opakovaně upozorňovali, že je dlouhodobě porušován jak zákon, tak stanovy DPP, a to nakonec už i písemnou analýzou od právníků, kterou jsem dozorčí radě předložil v prosinci. Až poté Zdeněk Hřib svolal mimořádnou radu, na níž jmenovali alespoň ty 2 členy auditního výboru ze 3.
Je to ostuda, protože koalice se prostě není schopna shodnout na třetí osobě: Piráti tam chtějí pana Janusze Koniecneho, který byl třeba u mediálně známé jízdenkové kauzy pana Rittiga. Ta nakonec skončila fiaskem, kde stát musel vyplácet obří odškodné všem obviněným. Neumím posoudit kompetentnost dané osoby, neboť jsem viděl jen stručný životopis, ale přijde mi to už jako naschvál, jehož cílem je znemožnění standardního fungování a auditování dopravního podniku.
Psali jsme
Pražský dopravní podnik (DPP) se v posledních letech dostal na hranici důvěryhodnosti. Korupční skandály, personální nestabilita a chybějící…
3) Náměstek Hřib naznačuje, že průběh jmenování do auditního výboru byl blokován politickými tlaky. Kdo podle vás nese odpovědnost za toto zdržení?
Koalice v Praze dlouhodobě nefunguje, je paralyzována a já říkám, že se nachází v klinické smrti. Když se do této fáze dostane jakýkoli vztah, nikdy to nemá jen jednoho viníka. Problém je v tom, že jednotliví aktéři koalice už spolu vůbec nemluví. Hřib přinese na radu jméno a někdo ze SPOLU mu řekne „my ho vetujeme“. A tím to končí, ani jedna strana se nezeptá proč, nebo jestli má někdo jiný návrh. A tak výbor pro audit nefungoval dlouhého půl roku a nadále je skoro 2 měsíce v neúplné sestavě. A co je snad ještě horší, od října 2024 není plně obsazená ani dozorčí rada DPP.
4) Nedávný únik informací z auditu odhalil, že DPP v letech 2014–2022 obchodoval se 16 firmami spojenými s aktéry kauzy Dozimetr. Jak je možné, že se tyto kontrakty v hodnotě 728 milionů korun neodhalily dříve? Kdo za ně nese odpovědnost?
V zásadě není problém v tom, že DPP obchodoval s firmami, které byly později zapleteny do trestní kauzy - nikdo nemáme křišťálovou kouli a nemůžeme předvídat, co se stane. Problém je v tom, že dle auditu byly tyto obchody pro dopravní podnik krajně nevýhodné dávno před kauzou Dozimetr. Některé nákupy byly předraženy o skoro 1500 %! Pro lepší představu to znamená, že DPP například od těchto dodavatelů koupil věc, která by normálně stála 10 000 Kč, za absolutně přemrštěných 150 000 Kč!
5) Podle informací z médií město podalo trestní oznámení kvůli podezření na korupci v zakázkách DPP. Vidíte v současném vedení hlavního města vůli k nápravě, nebo se podle vás jen „zametá pod koberec“?
Zametá se to pod koberec a důvod je jednoduchý: Zdeněk Hřib byl a je předsedou dozorčí rady, tedy nese plnou odpovědnost za to, co se v podniku poslední 2 roky děje. Jeho zájmem není uvedená podezření vyšetřit a zjednat nápravu, ale odvést pozornost jinam. Jinak by totiž musel dřív nebo později přiznat vlastní selhání a vyvodit z toho politickou odpovědnost.
Psali jsme
Výběr nového generálního ředitele Dopravního podniku Praha (DPP) je na spadnutí. Na post se přihlásilo 41 uchazečů, ale veřejnost upírá…
6) DPP stále nemá generálního ředitele a výběrové řízení se vleče. Objevila se i jména spojená s minulými kontroverzemi, například bývalý primátor Pavel Bém. Jaké vlastnosti by měl podle vás mít nový ředitel DPP, aby zajistil transparentnost a stabilitu?
Jsme svědky nejméně transparentního výběrového řízení na ředitele pražského dopravního podniku v celé jeho historii. Já tomu říkám soukromý casting Zdeňka Hřiba na ředitele DPP. Jako člen dozorčí rady, který ručí celým svým majetkem za rozhodnutí podniku, nemám ohledně výběrového řízení vůbec žádné informace. Netuším ani, kolik lidí se přihlásilo, kolik jich bylo vybráno do dalšího kola a proč a jak budou hodnoceni. Bavíme se přitom o podniku, který zaměstnává 11 tisíc lidí a denně převeze miliony pasažérů. A takový podnik by teď měl řídit někdo, koho si podivným, zcela netransparentním způsobem vybere Pirát Hřib. A to právě Piráti vždy zaštiťovali otevřeností a transparentností…
Co se týče vhodných adeptů na nového ředitele, mělo by jít hlavně o člověka schopného uřídit takto velkou firmu. Musí být připraven být denně v médiích i mezi mlýnskými kameny koaličních roztržek, v nichž někteří používají DPP jako nástroj politických bojů. Také musí být smířený s tím, že dostane výrazně nižší odměnu, než by měl při podobně náročném povolání v soukromé sféře. Je otázkou, zda za daných okolností vůbec takový kompetentní člověk v ČR existuje…
7) Je reálné, že by se situace v DPP mohla zlepšit, pokud zde dlouhodobě existuje systém netransparentních zakázek a podezřelých kontraktů? Jak tomu může město zabránit?
Není to zas tak složité. Je nutné začít od hlavy a tou je předseda dozorčí rady Zdeněk Hřib. Dokud na tom křesle bude sedět, nezmění se vůbec nic. Pak je potřeba obsadit dozorčí radu odborníky a ne politiky, kteří si tam jdou vypít kafe a sníst chlebíčky, aniž by rozuměli tomu, o čem se hlasuje. V neposlední řadě je nejvyšší čas zbavit DPP největších investičních lákadel pro různé lobbisty a nekalé živly, jako je třeba stavba Metra D za 100 miliard Kč. Taková stavba má probíhat pod investičním odborem Prahy, pod veřejnou kontrolou zastupitelů, ne někde v „černé krabičce“ na Vysočanské v sídle DPP, do níž běžný zastupitel - natož občan, daňový poplatník - nevidí. Na vše, co v DPP zbude, pak musí být aplikována jasná, konkrétní, transparentní a vymahatelná pravidla, jejichž dodržování budou bez výjimek vymáhat předseda dozorčí rady a ředitel podniku. Prostor pro korupčníky a lobbisty totiž naopak vytváří chaos, tito lidé nesnáší pravidla.
Co se mě týče, tak kdybych dostal od Pražanů mandát dopravní podnik opravit, udělám to. Mám konkrétní plán, který jsem už konzultoval s odborníky včetně např. Václava Nováka, co dal dohromady Třinecké železárny a řadu dalších velkých podniků. Lidé jako on a další musí samozřejmě městu v této ozdravné kůře pomoci a celý proces by měl zůstat průhledný pro veřejnost.
Psali jsme
Nové Lišky opět vyjedou na trať. 21 nových vlakových jednotek bude jezdit po Královéhradeckém kraji, Praze a středních Čechách. Na kolejích…
8) Je podle vás výstavba metra D ohrožena kvůli neprůhledným podmínkám tendrů, nebo jde jen o obvyklé průtahy spojené s velkými projekty? Tuto situaci řeší i antimonopolní úřad ÚOHS.
Někteří novináři začali v posledních týdnech vykřikovat, že to, co se děje kolem tendru, povede ke konci Metra D. To je samozřejmě nesmysl. Kdyby se chtěl někdo pokusit v tuto chvíli ukončit stavbu Metra D, znamenalo by to kromě vyhození desítek miliard korun z okna i to, že se budou muset zasypat díry na Pankráci, Olbrachtově a všude tam, kde už je území vykopáno a připraveno na budoucí stanice.
Faktem nicméně je, že nás čeká skandální zdržení a prodražení. Podle tisku zastupitelstva z roku 2021 mělo zdržení stavby o 1 rok znamenat pro Prahu nárůst nákladů o 2 - 4 miliardy Kč. Už dnes je zdržení minimálně 4 roky, spíše víc. Hospodářská škoda, kterou Pražanům způsobil nejen Zdeněk Hřib, ale svou liknavostí i primátor Svoboda a další, půjde do desítek miliard Kč. Škoda na životech Pražanů, kteří budou o mnoho let déle muset marnit čas v autobuse cestou na metro z Libuše a Písnice, je bohužel nevyčíslitelná. Dnes trvá cesta z Písnice na metro Kačerov ve špičce 40 - 45 minut, zatímco Metro D by jim zkrátilo cestu až na Pankrác na 16 minut. Těchto lidí je mi líto ještě víc, než nás všech ostatních daňových poplatníků, kteří to „jen zaplatí“.
9) A jak byste řešil průtahy s tendrem na Metro D Vy?
Především odmítám narativ, který se tu už sedmým rokem snaží prosadit Zdeněk Hřib, tedy že politik nemůže nic dělat a musí počkat až co ÚOHS, právníci a úředníci. Vždyť pokud to tak bylo, mohli bychom zrušit volby a nechat řídit Prahu úředníky, právníky a ÚOHS. Jenže tak to není, náměstek primátora má absolutní moc s tím pohnout. Kdybych byl v jeho pozici, hned po nástupu do funkce bych vyměnil hodnoticí komisi, která celý tendr připravila. Mimochodem víte, že místopředsedou v ní byl jeden z těch, které v říjnu 2024 odvedla policie?
Tedy obsadil bych výběrovou komisi na Metro D skutečnými odborníky a zrušil bych všechna rozhodnutí, která komise doposud udělala. Poté bych nechal komisi v novém složení znovu zkontrolovat nabídky a celý tendr zrevidovat, i kdyby měl být zrušen a vyhlášen znovu.
Psali jsme
Přesnost vlaků loni mírně vzrostla. Načas podle obvyklých evropských měřítek jelo 87,6 % spojů Českých drah. Bylo to celkem 2 154 326 vlaků z více…