CZ/SK verze

„Když zrušíme Green Deal, nebude potřeba žádné uhlíkové clo,“ uvedl lídr kandidátky SPD a Trikolora Petr Mach

„Když zrušíme Green Deal, nebude potřeba žádné uhlíkové clo,“ uvedl lídr kandidátky SPD a Trikolora Petr Mach
photo: web Petr Mach, public domain /Petr Mach
15 / 05 / 2024

V rozhovoru zaznělo jasné stanovisko k vysokorychlostním tratím. „Podporujeme je, pokud jsou ekonomicky výhodné,“ uvedl exkluzivně pro RAILTARGET lídr kandidátky do euro voleb za SPD a Trikoloru. Došlo i na téma emisních povolenek a uhlíkového cla.

Redakce RAILTARGET přináší seriál s lídry jednotlivých politických stran do eurovoleb.

Green Deal je aktuálně velmi skloňovaným tématem. Jste Vy osobně pro Green Deal nebo proti Green Dealu? Co by se případě podle Vás mělo změnit a jaké kroky mohou noví europoslanci podniknout?


Jsme proti Green Dealu; vadí nám zejména systém emisních povolenek a zákaz aut na spalovací motory. Budeme podporovat takového kandidáta na předsedu Komise, který slíbí předložení těchto věcí k novému hlasování. Budeme prosazovat usnesení, které vyzve Komisi k předložení návrhu na zrušení Green Dealu.

Aktuálně máme systém emisních povolenek, tématem se stává i uhlíkové clo. Je to podle Vás žádoucí nástroj evropské politiky?


Uhlíkové clo je logickým důsledkem Green Dealu, který zdražuje evropskou výrobu proti zbytku světa. Když zrušíme Green Deal, nebude potřeba žádné uhlíkové clo.

Evropské zdroje jsou zcela klíčové pro financování mnoha projektů. Můžeme se na ně pořád spolehnout nebo je lepší být v této oblasti více střízlivý?

Ty takzvané evropské zdroje platíme my sami. Výnosy z povolenek platíme draze v cenách elektřiny a dalších výrobků. Když zrušíme Green Deal, osvobodíme se i od závislosti na dotacích.

Elektromobily, vlaky na bateriový nebo vodíkový pohon. Mají tyto nové zdroje pohonu vozidel Vaši podporu?
Různé pohony si musí uhájit své opodstatnění ve vzájemné konkurenci. EU nemá dotacemi a zákazy některé zdroje energie upřednostňovat nebo zatracovat.

-------------

KDO JE PETPetr Mach. public domain R MACH? 

V letech 2003 až 2007 působil jako poradce prezidenta České republiky Václava Klause. V roce 2009 založil Stranu svobodných občanů, jíž do listopadu 2017 předsedal. Od července 2014 do srpna 2017 byl poslancem Evropského parlamentu. V roce 2023 vstoupil do hnutí SPD a stal se lídrem společné kandidátky hnutí SPD a strany Trikolora ve volbách do Evropského parlamentu v červnu 2024.

Tags