CZ/SK verze

EXKLUZÍVNE: Pri podpore železnice sme na chvoste. Je potrebná zľava na železničnú cestu alebo podpora JVZ, hovorí železničný odborár Zaparanik

EXKLUZÍVNE: Pri podpore železnice sme na chvoste. Je potrebná zľava na železničnú cestu alebo podpora JVZ, hovorí železničný odborár Zaparanik
photo: OZŽ/EXKLUZÍVNE: Pri podpore železnice sme na chvoste. Je potrebná zľava na železničnú trasu alebo podpora JVZ, hovorí železničný odborár Zaparanik
09 / 03 / 2023

Redaktori RAILTARGET prinášajú rozhovor s predsedom a štatutárnym zástupcom Odborového zväzu železníc (OZŽ) Františkom Zaparanikom, ktorý sa vyjadril k súčasnému nedostatku podpory železnice. Ako príklad nevhodného správania štátu uviedol stretnutie odborárov so zástupcami ministerstiev, ktoré sa konalo 6. júna 2022 v Diakovciach a malo sa zaoberať otázkou nedostatku financií. Minister financií sa na stretnutí nezúčastnil napriek tomu, že bol pozvaný. Viacerí účastníci stretnutia tak získali jasný obraz jeho vzťahu k železnici.

"Nedostávame základné finančné prostriedky na bežnú prevádzku a údržbu železnice. A práve o tom bolo stretnutie v Diakovciach, kde sa o problémoch mali porozprávať zástupcovia ministerstiev a troch veľkých štátnych spoločností," povedal Zaparanik redaktorom a dodal, že na stretnutie s odborármi prišiel minister dopravy a výstavby Andrej Doležal spolu so štátnym tajomníkom Jaroslavom Kmeťom.

Napriek pozvaniu sa však nedostavil minister financií Igor Matovič. V jeho mene vyslal štátneho tajomníka Marcela Klimeka a vedúceho oddelenia dopravných projektov Rastislava Farkaša. Jeho neprítomnosť však medzi odborármi vyvolala oprávnené pochybnosti o tom, ako vážne vníma problémy železničnej dopravy.

"Problémom Železníc Slovenskej republiky je, že nedostávajú finančné prostriedky na základnú reprodukciu a fungovanie," poznamenal Zaparanik, ktorý vysvetlil, že vláda už niekoľko rokov pravidelne uvoľňuje približne 250 miliónov eur, čo podľa šéfa odborových zväzov nestačí, pretože náklady na bežnú prevádzku sú oveľa vyššie.

"Nehovorím ani o údržbe a najmä o odloženej údržbe. Už sme pomaly odložili údržbu za pol miliardy eur," sťažoval sa.

Šéf odborov sa tiež vyjadril k poplatkom, ktoré musia prevádzkovatelia železničnej dopravy platiť. "Hovoríme, že zľava na železničnej trase musí byť nastavená tak, aby sa na nákladnú dopravu vzťahovalo pravidlo 'prepravíte viac, dostanete viac'," uviedol Zaparanik, ktorý pripustil, že Slovenská republika výrazne zaostáva za ostatnými krajinami v pomere železničnej nákladnej dopravy a nákladných vozidiel po cestách a diaľniciach.

OZŽ

"Nezáleží na tom, či dostávame zľavu na železničnú dopravu alebo dotáciu na jednotlivé vozňové zásielky, ako to majú iné krajiny. V súčasnosti naozaj nezáleží na tom, ako podpora prichádza, ale keď ju porovnáme so sumami, ktoré idú na podporu ekologickej dopravy, sme, povedzme, na spodku priorít."

Minister dopravy Andrej Doležal počas diskusie všetkých účastníkov ubezpečil, že hľadá finančné zdroje, a to tak na úrovni ministerstva dopravy a výstavby, ako aj v rámci spolupráce s ministerstvom financií. Naopak, zástupca ministerstva financií poznamenal, že ministrovi financií predloží návrhy na zlepšenie situácie v železničnom sektore.

"Je to v rozpočte, vo všeobecnej pokladnici, aké finančné prostriedky by mali ísť na železnice. Dodnes som však nedostal informáciu, že bude schválený a že finančné prostriedky prídu na ministerstvo dopravy a výstavby a z ministerstva na železnice," kritizoval predseda OZŽ Zaparanik.

Odborár pripustil, že do železnice sa investuje. "Ide o skutočné investície do železníc, ale najmä z fondov EÚ. A stále opakujem, že finančné prostriedky EÚ sa jedného dňa zastavia," povedal a dodal, že nevie, čo sa stane, keď takáto situácia skutočne nastane.

Podľa Zaparanika si štát musí uvedomiť, akú železnicu chce, a podľa toho konať. "Keď porovnám, koľko investujú do infraštruktúry, napríklad v Českej republike... Toto je, ako sa hovorí, nebo a gajdy. Nedá sa to vôbec porovnávať. Štát jednoducho nemôže nastaviť systémové financovanie železnice tak, aby sa dalo povedať, že sme železnicou 21. storočia," uzavrel šéf OZŽ. 

Tags