CZ/SK verze

Dva ministři dopravy v jedné Partii: Ministr dopravy Kupka a exministr rezortu Havlíček se střetli na CNN Prima News

Dva ministři dopravy v jedné Partii: Ministr dopravy Kupka a exministr rezortu Havlíček se střetli na CNN Prima News
photo: CNN Prima News/Dva ministři dopravy v jedné Partii: Ministr dopravy Kupka a exministr rezortu Havlíček se střetli na CNN Prima News
04 / 04 / 2022

Hosty nedělní Partie na CNN Prima News byli současný ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a exministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Zdálo by se, že hlavním tématem bude doprava, Partie byla ale více o tématech týkajících se válečného konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou a následcích pro zásoby a ceny plynu v České republice. Debatovalo se i o cestě Vratislava Mynáře do Kataru, celkových vztazích vlády ČR s prezidentem Zemanem a stavu české ekonomiky.

Jak válka na Ukrajině ovlivní dodávky plynu do České republiky?

Jedním z hlavních témat nedělní Partie byla zásoba plynu České republiky. Exministr dopravy Havlíček se pustil do ministra Kupky, protože se mu současné chování vlády zdá velmi nezodpovědné. „Teď máme 11 procent. Kdyby Putin v pátek opravdu vypnul plyn, máme zásoby na 20 až 25 dnů,“ varoval Havlíček. Martin Kupka se však ohradil a tvrdí, že kdyby Česká republika opravdu před měsícem nakoupila zásoby 200 milionů kubíků zemního plynu, tak by oproti současným cenám utratila o 3 miliardy Kč více. Havlíček reagoval na podepsání dekretu Vladimirem Putinem, který stanovuje, že nepřátelské země musí za ruský plyn platit v rublech, jinak jim hrozí zastavení dodávek. V pátek ale bylo Ruskem oznámeno, že dodávky plynu do Evropy nezastaví, protože platby za dodávky od začátku dubna se budou realizovat až na jeho konci nebo začátkem května.

Kupka se zmínil, že vláda spolu s dalšími evropskými státy hledá nové možnosti, aby se docílilo energetické nezávislosti. Zároveň ubezpečil veřejnost, že kdyby došlo k výpadku dodávek plynu, domácností by se tato nepříjemnost dotkla až jako jedněch z posledních. Kupka zastává názor, že evropské země nepřistoupí na hru Vladimira Putina a nestanou se tak jeho rukojmími. Pokud budou obchodníci nakupovat dráž, stát musí propad jejich marží hradit.

Karel Havlíček však nechápe klid vlády, když aktuální zásoby plynu v ČR pokryjí pouze 25 dnů. Evropa je zhruba ze 40 % závislá na plynu, Česká republika ještě o něco více. Havlíček kritizuje postup vlády, která zavrhla strategický návrh na nákup plynu do zásobníku už při 15 % zásobě, nyní jsou naše zásoby na 11 %.

Cesta Vratislava Mynáře do Kataru a oddělená zahraniční politika Hradu

Oba politici se vyjádřili negativně o cestě Vratislava Mynáře do Kataru, aby osobně pozval emíra do České republiky. Za zahraniční politiku je však zodpovědná vláda, která neměla ani tušení o Mynářově cestě. Předem nebylo informováno Ministerstvo zahraničí, ani premiér Petr Fiala. Hrad byl kritizován za své kroky.

Nedostatečná pomoc vlády českým občanům

Podle exministra Havlíčka vláda nepomáhá dostatečně českým občanům ze střední třídy a žene je tak do chudoby. Podle Havlíčka vláda nepomáhá střední třídě, která tvoří 85 % české populace, a zaměřuje se pouze na 5 % populace v rámci cílené sociální podpory. Havlíček se také vyjádřil k nezavedení plošné energetické podpory. Podle Havlíčka patříme mezi jedny z nejhorších států Evropy. Pouze 3 státy energetickou podporu nezavedly a Česko patří mezi ně. Zbylé státy tuto ochranu zavedly a starají se i o rodiny se středními příjmy. Havlíček varuje, že situace se může otočit vůči ukrajinským uprchlíkům, protože čeští občané budou hledat viníky. Kupka uvedl, že plošná pomoc se nezavedla, protože při koronavirových kompenzacích putovaly finanční prostředky i k těm, kteří je nepotřebovali. Vláda však podle ministra pomáhá jak českým občanům, kteří jsou přímo ohroženi energetickou krizí, tak i ukrajinským uprchlíkům. 

Tags