photo: RAILTARGET/Aktuálne: KDH predstavilo 5 priorít volebného programu
Mimoparlamentné hnutie KDH dnes predstavilo na tlačovej besede v Jasnej 5 priorít, s ktorými ide do septembrových parlamentných volieb. Redakcia RAILTARGET bola na mieste a mala možnosť hovoriť aj s expertmi na dopravu.
Medzi 5 prioritných oblastí, ktorým sa chce KDH venovať je zlepšenie životnej úrovne, zdravotníctva, sociálnej oblasti, vzdelávania, podnikateľskej oblasti a zamestnanosti. “Ľudia si zaslúžia nerátať každý cent v peňaženke, mať dostupného lekára, aby bolo postarané o matky, otcov, deti, dôchodcov, aby bolo deťom zabezpečené kvalitné vzdelanie. Podnikatelia si zaslúžia dôstojné podnikateľské prostredie. KDH je nádejou pre Slovensko. Nejdeme vyhrať voľby, chceme sa dostať do parlamentu a presvedčiť ľudí, že máme riešenia a odborníkov, vďaka ktorým máme na to byť vo vláde,” zaznelo z úst predsedu Milana Majerského.
Jedny z konkrétnych opatrení, ktoré chce KDH presadiť sú napríklad zákon o energetickej chudobe alebo dotácie na zateplenie domov. Medzi opatrenia, ktoré chce KDH presadiť v rámci zdravotníctva sú napríklad transparentné čakacie lehoty na operácie, alebo poskytnúť začínajúcim zdravotným sestrám štartovací príspevok vo výške 3000 eur.
Pre matky s deťmi do 15 rokov chce KDH presadiť deň voľna v mesiaci navyše. Domácim opatrovateľom chcú kresťanskí demokrati zvýšiť príspevok o 500 eur a zamestnancom v sociálnej starostlivosti zvýšiť mzdu o 50 %. Pedagógom chcú znížiť priemerný úväzok o jednu hodinu týždenne. Tiež chcú presadiť jednotnú daň z príjmov a študentom, matkám a dôchodcom chcú umožniť privyrábať si prostredníctvom pružných pracovných časov.
Redakcia RAILTARGET mala možnosť priamo po tlačovej besede hovoriť s odborníkmi strany z oblasti dopravy. S jedným zo spolutvorcov programu pre dopravu Milínom Kaňuščákom sme mali možnosť hovoriť tom, kam sa železnice posunuli za posledných 30 rokov, čo sú aktuálne ich najväčšie nedostatky, aké riešenia navrhuje KDH pre železnice, aj o tom, či má hnutie záujem prebrať rezort dopravy. Reč padla aj na nedávnu medzinárodnú kauzu, kedy sa český vlak Pendolino vykoľajil na trati pred železničnou stanicou v Žiline, v dôsledku čoho České dráhy napísali Železniciam Slovenskej republiky otvorený list, v ktorom žiadali o okamžitú nápravu stavu slovenských tratí. Tomáš Merašický, podpredseda KDH a poslanec Trenčianskeho samosprávneho kraja a mestský poslanec v Partizánskom, nám zhodnotil, ako vníma situáciu stavu železníc v regiónoch alebo aké dôsledky má pre cestujúcich zrušenie priameho vlakového spojenia medzi vlakovou stanicou Prievidza a Hlavnou železničnou stanicou Bratislava. Viac sa dozviete v sérii exkluzívnych rozhovorov.