CZ/SK verze

Znáte „Eso“ české železnice? Tato výkonná mašina má respekt mezi ajznboňáky i nadšenci

Znáte „Eso“ české železnice? Tato výkonná mašina má respekt mezi ajznboňáky i nadšenci
photo: David Švestka pro Atlas Lokomotiv/Znáte „Eso“ české železnice? Tato výkonná mašina má respekt mezi ajznboňáky i nadšenci
09 / 10 / 2023

Jednou z důležitých a oblíbených lokomotiv v České republice je bezesporu lokomotiva řady 363 přezdívaná také někdy jako „Eso“. Tato výkonná a spolehlivá mašina se stala pracovním koněm českých železnic a získala si respekt jak mezi zaměstnanci železniční dopravy, tak i mezi milovníky železnic.

Lokomotiva 363 (dříve označovaná jako řada ES 499.1) patřící ke dvou systémovým elektrickým lokomotivám, byla jednou z nejčastěji používaných železničních lokomotiv v Československu. Po rozdělení federace se stala důležitým vozidlem v obou nástupnických zemích. V roce 1980 opustily závodní brány první dva stroje s továrním označením Škoda 69E. O čtyři roky později začala sériová výroba. Celkem bylo do roku 1990 vyrobeno 181 lokomotiv řady 363.

Lokomotivy řady 363 jsou univerzálně koncipovány pro tažení jak osobních, tak nákladních vlaků. Během více než třiceti let provozu byly lokomotivy podrobeny mnoha rekonstrukcím a úpravám s cílem prodloužit jejich životnost a zvýšit ekonomičnost provozu.

Lokomotiva je vybavena dvěma dvounápravovými podvozky, na kterých je umístěna lokomotivní skříň prostřednictvím podvlečených příčníků. Přenos tažných sil probíhá pomocí otočných čepů. Pro odběr proudu jsou na střeše lokomotivy umístěny dva polo pantografy. Regulace výkonu je prováděna pomocí moderního tyristorového pulzního systému, který obsahuje pokročilou elektroniku s polovodičovými prvky. Klíčovým prvkem této soustavy jsou pulzní měniče, které se nacházejí v jádru lokomotivy. Tyto měniče přijímají zpracovaný proud z trakčního usměrňovače a zajišťují regulaci výkonu pro čtyři trakční motory typu Al 4542 FiR. Tyto motory jsou umístěny v rámech podvozků a každý podvozek je vybaven jedním motorem pro každé dvojkolí.

Zdroj: Redakce

Tags