photo: Rose Wang / Flickr/Klevan tunnel
Místní legenda praví, že těm párům, které svou lásku myslí upřímně, se po návštěvě tunelu splní jejich sen. Tunel lásky na Ukrajině láká cestovatele a fotografy z celého světa.
Železnice se nachází v malém západoukrajinském městě Klevan, které je vzdáleno 500 kilometrů od slovenských hranic. A čím je tento průmyslový tunel tak zajímavý? Je obklopen zelení. Přestože vypadá kouzelně, až pohádkově, neměli bychom zapomínat na to, že je to stále aktivní železnice, po které třikrát denně jezdí vlaky a převážejí dřevo do místní továrny Odek v obci Orživ.
Tunel začíná jen několik set metrů od továrny na dřevovláknité desky. Zaměstnanci železnice jsou na nadšence zvyklí, takže přizpůsobili rychlost a tunelem vlak výrazně zpomalí.

Během provozu došlo k několika nehodám, kdy zvědavé turisty zachytil vlak projíždějící tunelem. Před lety továrna vykácela několik stromů, aby umožnila průjezd vlaku, načež se na ni snesla velká kritika, až se zvedl velký protest. Od té doby se továrna žádného stromu nedotkla.
Prvních sto metrů trati vypadá naprosto normálně. Teprve později se objeví stromy, které železniční trať zakryjí zeleným závojem. Během druhé světové války byla v oblasti tunelu, k němuž trať vedla, vybudována vojenská základna. Stromový tunel měl za úkol skrýt přepravu vojenského materiálu.

Dnes je železniční trať romantickou procházkou pro páry i jednotlivce, kteří si zde mohou pořídit krásné fotografie. Nejkrásnější záběry se svěží zelení jsou na jaře a v létě. Milovníci barev však najdou krásné scenérie i během podzimního padání listí nebo sněžení.
Podobný botanický tunel se nachází v západním Rumunsku. V tomto případě se jedná o opuštěnou železniční trať. Je to romantické, téměř magické místo s mihotavým světlem, které proniká skrz stromy. Navzdory oficiálnímu evropskému uznání zůstává veřejnosti neznámý.
Jedná se o neelektrifikovanou železnici, která byla otevřena v roce 1908. Poté, co přestala jezdit, se jí ujala příroda a stromy a keře začaly postupně ožívat. Táhly se k nebi, až nakonec vytvořily tunel, který zakrývá staré kovové koleje.
Zdroj: placemania.sk