photo: Archiv RAILTARGET/Slovenská strela: Rekonstrukce jednoho z unikátních vlaků je obrovským přínosem pro historii československé železniční dopravy
Slovenská strela, která byla spíše určena pro vyšší společenské vrstvy, zažila své zlaté časy hned po svém prvním vyjetí na koleje v roce 1930. Byl to vlak určený především pro cestující mezi Bratislavou a Prahou, kteří většinou podnikali jen jednodenní cesty. Jednalo se o dva historické nákladní vozy, které však měly odlišné osudy.
Tyto legendární vlaky byly vyrobeny ve dvojici a střídaly se na trase mezi Bratislavou a Prahou. Válka v roce 1939 ukončila jejich provoz. Vozidla byla odstavena v Praze a vyjížděla jen při mimořádných událostech. Po válce pak Slovenská strela například přepravovala vládní delegace do Německa.
První z těchto dvou vozů prošel rekonstrukcí, zatímco druhý se bohužel nesetkal s takovým příznivým osudem a zůstal zchátralý na odstavné koleji. Již během provozu došlo u druhého vozu k dopravnímu neštěstí, kdy se Slovenská strela srazila s nákladním automobilem. Vlak byl následně převezen do Kopřivnice, kde byl opraven a na několik měsíců vyřazen z provozu. Od roku 1953 byl vůz odstaven a sloužil jako zdroj náhradních dílů pro první soupravu.
Nicméně i rekonstrukce alespoň jednoho z těchto unikátních vlaků je obrovským přínosem pro historii československé železniční dopravy. Vozy vytvořil konstruktér Hans Ledvinka a jsou také specifické díky mimořádnému motoru s patentovaným elektromechanickým přenosem, který vyvinul Josef Sousedík.
Tags