CZ/SK verze

Nebezpečná vlaková zastávka na znamenie

Nebezpečná vlaková zastávka na znamenie
photo: Wikipedie/Nebezpečná vlaková zastávka na znamenie
29 / 11 / 2022

Od 11. decembra sa strojnásobí počet zastávok na znamenie, bude ich takmer 150. Ušetriť to má hlavne čas.

V prípade Sedliackej Dubovej asi jednu minútu. Železničná zastávka na znamenie v obci na Orave vyvolala otázky. Zastaviť vlak tu môže byť nebezpečné. Nový grafikon železničnej spoločnosti priniesol obyvateľom Sedliackej Dubovej na Orave takúto vlakovú zastávku na znamenie.

Obec sa domnieva, že v ich prípade je to nezmysel, ktorý neušetrí ani čas a pravdepodobne ani peniaze. Obci s 550 obyvateľmi nepomohli sťažnosti ani petícia. Cestujúci bude musieť ísť na perón a robiť tu pohyb, aby rušňovodič videl, že má zastaviť. Je však otázne, či ho v tme, hmle, či hustom snežení včas uvidí. „Jazda vlaku musí byť prispôsobená rozhľadovým pomerom a potrebe zastavenia na stanici pri každej jazde. Ak nebudú splnené všetky potrebné podmienky, rušňovodič s vlakom na zastávke zastaví ako pri pravidelnom zastavení,“ vysvetlil hovorca Tomáš Kováč – hovorca ŽSSK.

Obyvatelia Sedliackej Dubovej hovoria, že tomu nerozumejú aj preto, že vlak v týchto miestach tak či tak musí spomaliť. Z jednej strany pre most a železničné priecestie a z druhej pre zákrutu. Železničná spoločnosť tvrdí, že ak sa ukáže, že to nie je dobré riešenie, režim zastavovania vrátia späť v rámci pravidelných zmien cestovných poriadkov.

 

ZDROJ: tvnoviny.sk

Tags