CZ/SK verze

„Kyjev byl obklíčen, jeli jsme v noci.“ Fiala o cestě vlakem po ruské invazi

„Kyjev byl obklíčen, jeli jsme v noci.“ Fiala o cestě vlakem po ruské invazi
photo: Železničář, public domain/Premiér Petr Fiala
15 / 05 / 2025

Petr Fiala má k železnici osobní vztah už od dětství. Dnes jako premiér podporuje vysokorychlostní tratě a evropskou železniční spolupráci. Nezapomíná ani na symbolickou jízdu vlakem do Kyjeva po začátku ruské invaze, kterou považuje za nejdůležitější ve svém životě.

Petr Fiala má k vlakům blízko již od dětství, jeho otec pracoval v železničním stavitelství a díky tomu měl rodinné slevy na cestování. Český premiér uvedl v rozhovoru pro magazín Železničář, že vyrůstali bez auta, a tak byly cesty vlakem přirozenou součástí jeho života.  

Fialova cesta vlakem na Ukrajinu: Gesto podpory po začátku ruské invaze 

Za vůbec nejvýznamnější ale považuje cestu do Kyjeva v březnu 2022, krátce po začátku ruské invaze, kdy se spolu s tehdejšími premiéry Polska a Slovinska stal jedním z prvních evropských lídrů, kteří Ukrajinu osobně navštívili. Byla to i cesta nejsledovanější. Redaktora zajímá, jak tato cesta měsíc po začátku ruské invaze probíhala. 

Byla to cesta do válečné zóny s jasným vzkazem: Ukrajina není sama. Všichni jsme si uvědomovali, co Ukrajinci prožívají. Že bojují za své životy, rodiny, za svoji vlast, nezávislost, za svobodu," uvedl Fiala s tím, že si musíme uvědomit, že Ukrajinci bojují také za nás, za naši bezpečnost, a my je v tom boji musíme podpořit. "Cestovali jsme z bezpečnostních důvodů v noci, navíc nebyla ani jasná trasa, měnila se do poslední chvíle, protože Kyjev byl tehdy z několika stran obestoupen ruskými vojsky a my jsme se vyhýbali místům, kam se blížila fronta. Tak vidíte, i takto silný zážitek mám spojený s železnicí," popisuje dále dramatické okamžiky premiér. 

 

Fiala: Modernizace lokálních tratí i stavba VRT jsou pro Česko klíčové 

Došlo i na otázku, kdy seděl premiér ve vlaku naposledy. Bylo to prý před Vánoci – cestoval tehdy po modernizovaném úseku z Brna do Zastávky u Brna. V souvislosti s tím Fiala pochválil pokračující zlepšování železniční infrastruktury a zvyšování komfortu ve vlacích. „Investice do dopravy jsou jednou z priorit naší vlády, proto mě těší, že pokračujeme ve zrychlování železnice, která je klíčová pro přeměnu Česka v moderní zemi otevřenou novým výzvám a příležitostem,“ řekl premiér. 

 

Došlo také na téma vysokorychlostních tratí (VRT), které Fiala považuje za klíčové pro navyšování spojů osobní i nákladní dopravy a celkové zatraktivňování železnice. „Nemáme-li být skanzenem, ale je-li naším cílem sebevědomá a prosperující republika, musíme být připraveni společně podpořit tento projekt,“ uvedl premiér. Zdůraznil také význam rychlých vlakových spojení v rámci udržení ekonomicky aktivních mladých lidí v regionech. 

Fiala chválí ETCS a evropskou železniční spolupráci 

Podobně pochvalně se Fiala vyjádřil o evropském zabezpečovači ETCS, který byl již zprovozněn na nejvytíženějších úsecích české železnice. „Tento zabezpečovač pomáhá řídit provoz tak, aby byl především bezpečný a také i efektivní, což je u tak vytížené sítě, jako je ta naše, velmi důležité“ řekl premiér. 

Témata VRT a ETCS úzce souvisí také se spoluprací s našimi sousedy. Fiala proto klade důraz na rychlé železniční propojení České republiky s okolními státy. Vyjednávání se zahraničními partnery ohledně rozvoje těchto spojení podle něj aktivně probíhají – jejich cílem je zvýšit atraktivitu železniční dopravy pro cestující do sousedních hlavních měst.  

 

VRT: Z Prahy do Berlína za dvě hodiny 

Zastavuje se u připravováno propojení Berlína, Prahy a Vídně v rámci Via Vindobona. Naším společným cílem bude díky nově budované infrastruktuře zvládnout celou cestu za 4 hodiny. Z Prahy tak bude možné dojet do Vídně i Berlína za přibližně 2 hodiny, což je v porovnání se současným stavem o polovinu kratší doba," popisuje premiér. Klíčovou stavbou tohoto spojení je 30kilometrový Krušnohorský tunel, na jehož výstavbu se připravuje mezinárodní smlouva s Německem. 

Vysokorychlostní trať Praha – Drážďany zrychlí spojení nejen do Berlína, ale s využitím navazujících německých vysokorychlostních tratí také do Frankfurtu a západní Evropy. Důležitým projektem je i modernizace železničních spojení z Prahy přes Plzeň do Bavorska. A také rozvoj ve směru České Budějovice a Linec, který může v budoucnu otevřít rychlejší cestu nejen do Rakouska, ale i do Itálie s využitím Brennerského tunelu.

Řeč v rámci rozhovoru přišla i na projekt VRT Praha – Drážďany. Ta zrychlí spojení do Berlína, ale také do Frankfurtu a západní Evropy. "Důležitým projektem je i modernizace železničních spojení z Prahy přes Plzeň do Bavorska. A také rozvoj ve směru České Budějovice a Linec, který může v budoucnu otevřít rychlejší cestu nejen do Rakouska, ale i do Itálie  s využitím Brennerského tunelu," uzavřel Fiala. 

Tags