photo: České dráhy/Gorila
Nepohodlná, přesto nezapomenutelná. Gorila nebyla jen lokomotiva – byla symbolem rychlosti, síly a odvahy, která překonávala hranice své doby. S výkonem, který předčil očekávání, změnila tvář slovenské i mezinárodní železniční dopravy a stala se legendou, na kterou se nezapomíná.
Gorily – ikony slovenské železnice
Lokomotivy řady 350, vyrobené v 70. letech minulého století, patří mezi nejikoničtější elektrické lokomotivy na Slovensku. Lze je považovat se svou maximální rychlostí za průkopníky mezinárodní dopravy na trase Budapešť – Bratislava – Praha, jakož i na vnitrostátních tratích, zejména na lince InterCity Bratislava – Košice.
Mají maximální rychlost 160 km/h a výkon 4 000 kW. Dopravovaly slavné expresy jako Hungaria, Slovenská strela, Balt-Orient a mnohé další. Jejich kmenová trať byla mezi Prahou a Bratislavou, jezdily do Štúrova, a dokonce do Budapešti i na sever Moravy do Bohumína, uvedly ČD v tiskové zprávě. Rychlostní potenciál ale využila až o mnoho let později – konkrétně v roce 2000.
Vidíme tak, že lokomotivy předběhly svoji dobu a stav tehdejší infrastruktury. Svého času byla technickým vrcholem v celém východním bloku. V době svého vzniku to byly nejrychlejší a nejvýkonnější lokomotivy ve své třídě v Československu. Vyráběl ji podnik Škoda Plzeň pod typovým označením 55E.
Gorila: Vznik v časech politických změn
Nejprve je zapotřebí zasadit vznik lokomotivy do historických souvislostí. Období vzniku lokomotiv bylo totiž poznamenáno politickými souvislostmi druhé poloviny šedesátých let. Otevřenější politika s sebou přinesla i úvahy o zdokonalení napojení na železnice západní Evropy a zvažovalo se také zvýšení rychlosti. „Tyto faktory, podpořené politickou situací z podzimu 1968, do značné míry ovlivnily požadavky federálního ministerstva dopravy na první traťovou lokomotivu nové generace,“ popisuje tehdejší události web atlaslokomotiv.cz. ČSD totiž neměly na vozbu mezinárodních expresů vhodnou lokomotivu, a to především z hlediska hmotnosti.
Nepohodlí: Silný výkon, slabý komfort
Pojďme se ale teď podívat i na její neduhy. Lokomotiva, jak již několikrát v rámci tohoto článku zaznělo, byla jedna z nejmodernějších své doby, ale podepsalo se na nich stáří a zanedbaná údržba. Sice prošly opravami, ale spolehlivost mašin se tím nezvýšila. Strojvedoucí ji často řadí mezi nepohodlné lokomotivy. „Netěsné stanoviště, zvířený prach, staré a nepohodlné sedačky, prakticky nepoužitelný systém otevírání oken, hygienické zázemí situované do strojovny, nepoužitelná umyvadla,“ popoautor na webu atlaslokomotiv.cz.
Psali jsme
Masivní, hlučná a spolehlivá. Oranžový kolos T 678.0 měl být chloubou socialistických kolejí, jenže přišla zrada z Moskvy. Výrobu stopla dohoda,…
ZZSK: Zlaté časy skončily, přichází konec služby Goril
Po dělení Československa byly lokomotivy zůstaly v ŽSR. Oficiálním provozovatelem lokomotiv byla od 1.1.2005 Železničná spoločnosť - ZSSK. Ale i zde je jejich osud zpečetěn. V minulém roce ZSSK přišla se zprávou, že po téměř půlstoletí nastal čas na změnu. „Jejich technický a bezpečnostní koncept už nedokáže konkurovat současným standardům, náročná údržba a zastaralé systémy dnes výrazně ovlivňují jejich provoz“ uvedl ZSSK na svých stránkách s tím, že postupné vyřazování Goril je součástí procesu modernizace vozového parku ZSSK. Plánují nasazení modernějších, spolehlivějších, bezpečnějších a ekologičtějších vlaků.
Psali jsme
Sovětská parní lokomotiva P36 je právem označována za mistrovské dílo svého času. Spojuje elegantní design, technickou dokonalost a sílu, která…
Gorila v Česku: Návrat legendy na historický víkend
Lokomotiva 350.002, přezdívaná Gorila, se představí i v Česku na Parním víkendu v Lužné u Rakovníka – 17. a 18. května. Exponát Muzea ČD je získaný od partnerské Železniční společnosti Slovensko. Jedná se o legendu expresní dopravy, jak jsme již několikrát uvedli.
Psali jsme
Lokomotiva Kafemlejnek byla spolehlivým a nenáročným strojem především na kratších tratích. V 90. letech si ji filmaři vybrali pro…
Jak vznikla přezdívka Gorila?
A proč právě přezdívka Gorila? Tuto přezdívku získaly mezi železničními fanoušky poté, co se v roce 1989 objevily na poštovní známce Guineje-Bissau. Zajímavý byl i její design. Ten se pyšnil moderní hranatou konstrukcí. Na pravé bočnici jsou žaluzie výdechů chlazení. Lokomotivy 350 jsou často označovány jako jedny z designově nejhezčích elektrických lokomotiv v Evropě.