CZ/SK verze

Železničné výhybky: Pravidelná prepravovaná komodita ZSSK CARGO

Železničné výhybky: Pravidelná prepravovaná komodita ZSSK CARGO
photo: Archiv/Železničné výhybky: Pravidelná prepravovaná komodita ZSSK Cargo
03 / 04 / 2023

Výhybky sú neoddeliteľnou súčasťou železníc, bez ktorých by vlaky nemohli prechádzať z jednej koľaje na druhú, túto dôležitú položku je potrebné dopravovať na všetky úseky kde to vlaky a električky vyžadujú. Na Slovensku výhybky produkuje a montuje DT-Slovenská výhybkáreň s.r.o. (DTSV).

Spoločnosť DTSV vyrába v Novom Meste nad Váhom nielen samotné výhybky, ale aj celé výhybkové konštrukcie a náhradné diely. Najväčšími odberateľmi výhybiek sú napríklad Dopravný podnik Bratislava alebo Dopravný podnik Košice. Spolu s dcérskou spoločnosťou DT – Výhybkárna a strojírna a. s. (Prostějov) ich na Slovensko a do Čiech ročne dodajú približne 120.

ZSSK Cargo prepravuje až 80 % dodávok spoločnosti DTSV. Na vlečku DTSV sa ročne pristaví približne 200 až 300 vagónov. Zo stanice Nové Mesto nad Váhom smeruje nákladný vlak s výhybkami do vlakovej stanice v Leopoldove, kde je zaradený do zmiešaných vlakov smerujúcich do Bratislavy, Košíc alebo do pohraničných staníc s Českom, kde si nákladný vlak preberie ČD Cargo.

Ako hovorí Marek Chachaľák, riaditeľ sekcie predaja v ZSSK CARGO, spoločnosť prepravuje tovar aj bez ohľadu na objem a veľkosť zákazníkov, keďže najdôležitejšia  je dlhoročná spolupráca.

Tags