photo: Archiv redakce RAILTARGET/Polsko a Ukrajina uzavřelo železniční pakt v době kontroverzních zákazů dovozu obilí
Ukrajina se uprostřed ničivé ruské války snaží najít způsob, jak udržet chod své ekonomiky. Zejména vývoz a dovoz byl ztížen blokádou ukrajinských přístavů ruskými okupanty, což z ukrajinské železnice učinilo klíčovou trasu pro dovoz a vývoz zboží v době války. Situaci dále komplikuje skutečnost, že několik evropských zemí, včetně Polska, Rumunska, Slovenska, Maďarska a Bulharska, zavedlo zákaz dovozu ukrajinského obilí. Omezení měla trvat do 15. září 2023, ale nyní vlády požádaly Evropskou unii o prodloužení zákazu minimálně do konce letošního roku.
Po ruské invazi v únoru 2022 čelila Ukrajina, jeden z největších světových vývozců obilí, výzvě najít alternativní trasy pro dodávky obilí kvůli blokádě svých přístavů v Černém moři ze strany agresorské země. Evropské země, včetně Polska a Rumunska, v té době usnadnily vývoz obilí z Ukrajiny, což naopak vyvolalo tlak na zemědělce kvůli konkurenci, cenám a skladovací kapacitě a vedlo k místním protestům proti vládě.
Psali jsme
Minulý víkend Ukrajina ve spolupráci s Haivoronskou městskou radou, Golovanivskou okresní správou a Kirovohradskou oblastní státní správou…
Následovala jednání s Evropskou komisí o omezení dovozu ukrajinského obilí, v jejichž důsledku se několik zemí rozhodlo zavést dočasný zákaz, přičemž Polsko odblokovalo tranzit ukrajinského obilí přes své území do evropských přístavů.
S blížícím se zářím "pět středoevropských členů EU společně požádá EU o prodloužení zákazu dovozu ukrajinského obilí po termínu 15. září, aby se předešlo velkému narušení trhu," uvádí agentura Reuters s odvoláním na maďarského ministra zemědělství Istvána Nagye. Těchto pět zemí je Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Slovensko a Polsko.
Ta zejména uvedla, že toto rozhodnutí je zaměřeno především na ochranu zájmů jejích zemědělců, a je dokonce připravena zavést zákazy sama, pokud EU nezasáhne. Ministerstvo zahraničních věcí Ukrajiny označilo tento požadavek za "kategoricky nepřijatelný", zatímco polské médium RMF 24 uvedlo, že zavedení jednostranných omezení je považováno za porušení práva EU a Polsku by za takové rozhodnutí mohly hrozit sankce.
Psali jsme
S blížící se sezónou přepravy obilí stojí společnost LTG Cargo Ukraine na prahu transformační iniciativy, jejímž cílem je změnit konfiguraci…
Kromě toho podepsaly Polsko a Ukrajina 28. srpna poprvé od roku 1994 novou podstatnou dohodu o rozvoji železniční komunikace s cílem zvýšit vývozní a dovozní potenciál.
"Činíme další důležitý krok k posílení našeho partnerství a rozvoji železniční dopravy mezi Ukrajinou a Polskem. Společně budeme pokračovat v rozvoji příhraniční infrastruktury a zvyšovat osobní i nákladní dopravu mezi našimi zeměmi, což bude mít v konečném důsledku pozitivní vliv na naše železnice a národní ekonomiky Ukrajiny a Polska," řekl Jevhen Ljaščenko, generální ředitel společnosti Ukrzaliznytsia.
Zdroj informací: Ukrzaliznytsia