CZ/SK verze

Alza sa po tovar do Číny vypravila vlakom. Je to výrazne lacnejšie a rýchlejšie než loďou

Alza sa po tovar do Číny vypravila vlakom. Je to výrazne lacnejšie a rýchlejšie než loďou
photo: alza/archív
26 / 12 / 2021

Alza si rovnako ako veľa iných obchodníkov necháva posielať tovar z Číny lodnou dopravou, ale tá bojuje už niekoľko mesiacov s veľkými problémami a okrem prieplavov sa lode zasekávajú aj v prístavoch. A naviac sú stále drahšie. Niektoré firmy dopomáhajú vlastnému zásobovaniu lietadlami, Alza sa však po prvýkrát vypravila špeciálnym vlakom a ušetrila.

Alza si prenajala kontajnery a kapacitu vlaku od čínskeho forwardra ( firma zaoberajúca sa logistikou) a dovoz až do ich vlastných skladov a colné odbavenie potom pre Alzu zaisťoval už dohodnutý český špeditér.  

Vlak prevážal mix produktov pre vianočný trh, ale aj tovar na január a február. Žiadne zlepšenie v lodnej doprave totiž nikto neočakáva, naopak sa kvôli blížiacim sa Olympijským hrám ( budú sa konať práve v Číne) čaká ešte zhoršenie. V kontajneroch by mali byť aj náhradné diely na AlzaBoxy.  

Alza vsadila na vlakovú dopravu z viacerých dôvodov. Okrem nespoľahlivej lodnej doprave tu sú aj výpadky vo výrobe čínskych dodávateľov a každé omeškanie stojí nemalé peniaze. Pri súčasných niekoľkonásobných cenách lodnej dopravy vyšiel vlak výrazne úspornejšie. Pred začiatkom pandémie to bolo naopak a vlak bol oproti lodnej doprave aj dvakrát drahší, aj keď bol rýchlejší vždy. Aktuálne ale naberá meškanie lodnej dopravy veľkých rozmerov. Alza na doprave podľa svojich slov ušetrila desiatky tisíc dolárov.  

Markéta Svatoľová, manažérka oddelenia medzinárodných prepráv v Alze uviedla:„Věříme, že to není náš první a poslední vlak. Všeobecně nám bude konsolidacevzhledemrostoucímobjemůmdávat čím dál tím většísmysl jak z finančního, tak operativníhohlediska. Každá přeprava, bez ohledu na to, jestlijde o železnici, moře nebo letadlo, seneobejde bez zásahu lidskésíly. Pro nás konsolidace v praxi znamená neplýtváníčasemprovozně-logistických týmůcelníchdeklarantů a zároveň lepší plánování skladových kapacit. Roli v tom samozřejměhraje i dopad na životní prostředínebereme to jakofrázi, ale jako filozofii moderní logistiky 21. století.“ 

Tags

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace