CZ/SK verze

Zmena generálneho riaditeľa ŽSR dva týždne pred voľbami? Úplný nezmysel

Zmena generálneho riaditeľa ŽSR dva týždne pred voľbami? Úplný nezmysel
photo: Pavol Lančarič/Zmena generálneho riaditeľa ŽSR dva týždne pred voľbami? Úplný nezmysel
07 / 09 / 2023

Správna rada Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) vyhlásila v polovici letných mesiacov výberové konanie na post generálneho riaditeľa. Jedného z možných „náhradníkov“ súčasného riaditeľa Miloslava Havrilu sa však snaží presadiť už odchádzajúci minister dopravy úradníckej vlády Pavol Lančarič. Správna rada ŽSR ho však v nadväznosti na rodinné prepojenie a konflikt záujmov s ministrom odmietla.

Výberové konanie vyhlásila Správna rada ŽSR 25. júla tohto roku, pričom po predĺžení bol termín pre doručenie prihlášky a požadovaných dokladov stanovený na 18. augusta 2023. Samotné ministerstvo dopravy potvrdilo, že chce Pavol Lančarič do funkcie dosadiť vlastného nominanta Radoslava Štefánka. „Minister navrhoval pána Štefánka na post generálneho riaditeľa ŽSR. Dôvody odmietnutia jeho nominácie ministerstvo nespozná,“ vyjadril sa hovorca rezortu dopravy Martin Petro.

Súčasný generálny riaditeľ Miloslav Havrila, ktorý funkciu zastáva viac ako 3 roky, má bohaté skúsenosti v železničnom sektore. Jeho opustenie takto kľúčového postu je teda minimálne pre železničný sektor zarážajúce. Prekvapeniu napomáha aj fakt, že sa za dobu jeho pôsobenia politickí predstavitelia nesťažovali a neriešilo sa teda dlhodobo ani jeho prípadné odvolanie. Rovnako v tejto veci nejde, ani o riešenie žiadnej akútnej kauzy, kvôli ktorej by bolo nutné súčasného riaditeľa ŽSR urýchlene meniť. ŽSR je teraz v celku stabilizovaná organizácia a tieto kroky jej výkonnosť rozhodne neposilňujú.

Kroky ministra dopravy úradníckej vlády Pavla Lančariča sú tak veľmi zarážajúce. Konkrétne skutočnosť, že k nástupu nového riaditeľa má podľa ministrovho plánu dôjsť doslova len pár dní pred voľbami. Z postupu ministra, ktorý tlačí na pozícii svojho človeka, tak ide cítiť snaha udržať sa v „sedle“. Generálny riaditeľ ŽSR je osoba, ktorá vykonáva ministerskú politiku a mal by byť vybraný vládou, ktorá má na to príslušný mandát. Dočasná vláda a s ňou aj minister Lančarič majú svoje pôsobenie časovo veľmi obmedzené a neopierajú sa o mandát od verejnosť, ktorý by vzišiel z demokratických volieb.

Voľba dočasného ministra by sa pravdepodobne dala ospravedlniť, ak by ho nominoval v čase ihneď po nástupe do funkcie a s pádnymi dôvodmi, ktorými by riešil akútnu situáciu. Ospravedlniť ale nemožno zmenu tesne pred voľbami. Skutočný mandát vykonávať koncepčné personálne zmeny bude mať až nový minister, ktorý bude zvolený občanmi v riadnych voľbách 30. septembra 2023.

Spravodajský portál Topky.sk navyše informoval o prepojení, ktoré medzi sebou minister Lančarič a jeho nominant Štefánek majú. Podľa oficiálnych informácií z Obchodného registra SR pôsobil šéf rezortu ako konateľ v spoločnosti Panorama Investment s. r. o. spolu s Romanom Götzlom, pričom v dnešnej dobe ho nahradila manželka Sylvia. „Pán minister je s pánom Götzlom vzdialená rodina,“ priznalo ministerstvo dopravy. Roman Götzl vstúpil do spoločnosti Railcon s. r. o. chvíľu pred vymenovaním úradníckej vlády, pričom po boku manželky nominanta Michaely Štefánkovej pôsobil po dobu niekoľkých mesiacov. Rezort dopravy odmieta akékoľvek obvinenie z konfliktov záujmov, a to aj napriek tomuto zjavnému prepojeniu so spoločnosťou, ktorá podniká v oblasti dopravy a stavebných činností.

Ministerský nominant na post šéfa ŽSR Radoslav Štefánek je zároveň spájaný aj s niektorými v minulosti problematickými tendrami. Pôsobil ako člen predstavenstva národného dopravcu ZSSK v čase, keď bol predsedom predstavenstva spoločnosti Filip Hlubocký, za ktorého pôsobenie na povrch vznikli niektoré finančné problémy. Tie potom vyvrcholili v nutnosť predania lokomotív a ich nahradenie inými lokomotívami získanými prostredníctvom lízingu. V tomto období bol u vlády Ficov SMER-SD, avšak ministerstvo dopravy viedol Árpád Érsek zo strany MOST-HÍD. Po nástupe novej vlády a ministra Andreja Doležala bol okrem predsedu Hlubockého zosadený aj dnešný nominant Štefánek. V rámci ukončenia ich funkcií bolo preskúmaných niekoľko tendrov na ZSSK, ktoré boli vo verejnom priestore označované ako problematické a netransparentné a tak boli zrušené.

Tags