photo: Archiv/České dráhy
Výběr nového šéfa Českých drah nabral rychlý spád. Podle webu Seznam Zprávy do druhého kola postoupili tři kandidáti. Současný šéf ČD Telematika – Michal Krapinec, manažer s vazbami na bývalého šéfa ČD a ČDC Bazalu a miliardáře Reného Holečka – Bogdan Heczko a bývalý finanční ředitel OKD Michal Sládek. Kdo jsou tito kandidáti a jaké vazby se skrývají na pozadí?
Michal Krapinec
Michal Krapinec, kterého Seznam Zprávy označují za nejpravděpodobnějšího vítěze výběrového řízení na nového šéfa ČD, je současný předseda a člen představenstva ČD Telematika, která je dceřinou společností ČD. Proč lze hovořit o strategickém významu? ČD Telematika je totiž společností, která vlastní naprosto klíčovou komunikační infrastrukturu. Tu tvoří zejména optické kabely. Tato infrastruktura je klíčová pro fungování ČR a její využití přesahuje dalekosáhle zájmy ČD.
České dráhy měly dříve ve společnosti většinový podíl, přes 29 % ale vlastnila společnost PPF. To se změnilo v létě roku 2021, kdy se ČD staly vlastníkem celé společnosti. Podle informací z registru smluv měla PPF svůj podíl Českým drahám prodat za 847 milionů korun. Zvláštním dojmem přitom působí fakt, že sedm let před touto transakcí měly ČD možnost tento podíl odkoupit za 198 milionů korun, tedy cenu čtyřikrát levnější. Tehdy z transakce z neznámých důvodů sešlo. Důležité je zmínit, že k prodeji podílu 29 % ČD Telematiky společnosti PPF Českým drahám, došlo v době, kdy už Krapinec seděl ve vedení společnosti. Národní dopravce se tedy stal jediným vlastníkem společnosti ČD Telematika, stát to ale stálo krvavé peníze. Je samozřejmě otázkou, jakou roli v tomto obchodě sehrály intenzivní vztahy mezi samotným Krapincem a PPF, které logicky vznikly během času, kdy byla PPF v pozici akcionáře společnosti ČD Telematika.
Z důvěrných zdrojů redakce RAILTARGET navíc pochází informace, že tyto majetkové posuny společnosti řešila i BIS, která dění okolo ČD Telematika monitoruje. V tomto kontextu je podle názoru nezávislého bezpečnostního experta otázkou, zda by byl Krapinec schopný obhájit bezpečnostní prověrku, která je jednou z podmínek výběrového řízení na nového generálního ředitele ČD.
Rozpaky může budit Krapincův poměrně neobvyklý koníček, a sice jeho záliba v hazardu. Věnuje se totiž karetním hrám, konkrétně pokeru. Letos v únoru se dokonce zúčastnil prestižního pokerového turnaje, kde se hrálo o 160 tisíc EUR!
Bogdan Heczko
Heczko se do výběrového řízení na generálního ředitele ČD podle svých slov pro deník E15 přihlásil proto, že byla po jeho jméně poptávka. Od koho však tato „poptávka“ zazněla již neuvedl. Na základě jeho životopisu se však můžeme domnívat, že za nitky v pozadí může tahat bývalý šéf ČD A ČD Cargo Josef Bazala, nebo miliardář René Holeček (psali jsme zde).
Heczko by nebyl v ČD žádným nováčkem. V minulosti působil na postu finančního ředitele ČD Cargo, kde byl i členem představenstva. K nákladnímu dopravci ho přivedl sám Bazala. Tehdejší ministr dopravy Řebíček (ODS) dokonce Heczka označil za jednoho z Bazalových nejbližších spolupracovníků.
Heczko působil ve vedení ČD Cargo tři roky přesto, že byl v evidentním střetu zájmů. To samozřejmě nezůstalo bez povšimnutí médií, která tehdy opakovaně upozorňovala na jeho provázání na miliardáře Reného Holečka, klíčového hráče společnosti Čechofracht (později AWT Čechofracht). Ta byla v té době ve velmi úzkém obchodním vztahu s ČD Cargo, od kterého si pronajímala vozy pro realizaci svých přeprav.
Jeden z původních privatizátorů Třineckých železáren Holeček měl přátelské vztahy i s Bazalou. Pojily je i obchodní vztahy, které nakonec Bazalovy u národního dopravce zlomily vaz (psali jsme zde). Heczkovo úzké napojení na Reného Holečka potvrzuje i jejich společné podnikání, firma ITeuro, která se zabývala podnikovými informačními systémy. Heczko také dlouhá léta zastával manažerské pozice v České zbrojovce, která Holečkovi patří (psali jsme zde).
Michal Sládek
Sládek v minulosti pracoval pro řadu firem, za zmínku určitě stojí jeho pozice finančního ředitele ve společnosti OKD, kam ho nominovalo jako svého zástupce Ministerstvo financí. V této pracovní pozici však vydržel jen 17 měsíců. Podle svého Linkedin profilu pracuje v současné době pro Match-Marker Ventures, která se zabývá moderními technologiemi a IT.
Podle zákulisních informací redakce RAILTARGET zasedne představenstvo ČD tento čtvrtek ve 14.00. Naše redakce se proto obrátila na tiskové oddělení ČD s dotazem na program jednání. Mlžení okolo výběrového řízení na nového šéfa ČD ale stále trvá. Tisková mluvčí ČD Vanda Rajnochová reagovala na dotaz redakce pouze tímto vyjádřením: „Poté, co bude výběrové řízení na předsedu představenstva a generálního ředitele ČD ukončeno, zveřejní Dozorčí rada ČD jméno vítězného kandidáta na tiskové konferenci. Pozvánka Vám bude včas zaslána.“ Tématem jednání představenstva národního dopravce by mohlo být právě jméno nového šéfa ČD. Je také otázkou, zda bude jméno zveřejněno již tento čtvrtek. Pozvánka na tak důležitou tiskovou konferenci by totiž musela být novinářům odeslána nejpozději v průběhu zítřejšího dne.