CZ/SK verze

Príjmy ŽOS Trnava nie sú závislé na slovenskom trhu. Kľúčová je orientácia na zahraničnú klientelu

Príjmy ŽOS Trnava nie sú závislé na slovenskom trhu. Kľúčová je orientácia na zahraničnú klientelu
photo: ŽOS Trnava tiskové materiály/Príjmy ŽOS Trnava nie sú závislé na slovenskom trhu. Kľúčová je orientácia na zahraničnú klientelu
03 / 05 / 2022

Podľa odhadov netvoria zákazky pre slovenského štátneho železničného dopravcu ani pätinu príjmov ŽOS Trnava. V posledných rokoch sa najväčšej opravovni železničných vozidiel darí v súkromnom sektore a v oblasti zákaziek zo zahraničia, pýšiť sa môže klientov z Nemecka, Rakúska i Švajčiarska, s ktorými spolupracuje v oblasti modernizácie, revízie i výroby. Nechýbajú ani zákazky pre Českú republiku, kde konkrétne Juhomoravskému kraji pomáha s opravou elektrických súprav. Trnavské opravárne sa tak stávajú čoraz menej závislé na zákazkách prameniacich zo slovenského štátneho sektora.

„Orientácia na západoeurópsky trh a služby pre týchto zákazníkov sa nám vypláca. Pomáha nám zvyšovať pridanú hodnotu našich prác,“ pochvaluje si spolupráci se západem Miloš Kyselica, generální ředitel ŽOS Trnava. „Taktiež, dnes už strategická spolupráca s českou Škoda Transportation nám umožňuje odborne rásť, udržiavať si kvalifikovanú pracovnú silu a ďalej zvyšovať trnavské know-how. Vďaka tomu máme priestor pre investície do technologického vybavenia a dokážeme držať krok so západoeurópskou konkurenciou.“

Nezávislosť ŽOS Trnava dokazuje pomer príjmov spoločnosti. Podľa ekonomických výsledkov za rok 2021 predstavovali zákazky od ŽSR, ZSSK CARGO či ZSSK iba 17,4 % z celkových tržieb. Zdá sa, že situácia sa nezmení ani v budúcnosti - podľa plánu pre rok 2022 netvoria zákazky pre slovenského štátneho dopravcu ani pätinu príjmov. Podrobnejšia analýza ukazuje, že 5,9 % tržieb pochádza od slovenských súkromných klientov, 76,7 % pochádza od zahraničných klientov a zvyšok tvorí štátny sektor.

„Som veľmi rád, že počas pandemického obdobia sme mnohými opatreniami, komunikáciou a vzájomným rešpektom dosiahli to, že sme nemuseli ani na jeden deň prerušiť pracovný proces. Aj preto náš hospodársky výsledok 2021 takmer dosiahol úroveň z konca roku 2020 a   vysokvalifikovaní zamestnanci nemali dôvod od nás odísť,“ dodal Kyselica.

Podobné ambície má aj sesterská ŽOS Zvolen špecializovaná na opravy elektrických a motorových lokomotív a jednotiek. V tomto roku plánuje až 75 % tržieb zo zahraničia.

Tags

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace