photo: prahaskolska.eu/Metro C
Kauza Dozimetr se i nadále hýbe kupředu. Do hledáčku policie se vrátil developer Serge Borenstein, kvůli plánované rekonstrukci stanice metra Nádraží Holešovice. Další detaily pak poodkryl Pavel Dovhomilja alias Gucci. A advokát jednoho z obviněných, Maroše Jančoviče, je nejspíše ve střetu zájmů!
Developer Serge Borenstein byl opět předvolán k výslechu u policie. Poprvé musel vypovídat zhruba dva roky zpět, kdy Adam Scheinherr (Praha Sobě) podal trestní oznámení na podezření z korupce v Dopravním podniku hlavního města Prahy. Již tehdy se výslech týkal podezřelých okolností okolo zakázky na rekonstrukci stanice metra C Nádraží Holešovice.
Hovoří se o možných úplatcích – Serge Borenstein je totiž hlavou Karlín Group a ta byla v jednu chvíli nejblíž podpisu smlouvy na projekt rekonstrukce. Pomoct k tomu měli údajně členové Redlova gangu skrze úplatek ze strany Borensteina. Ten měl být 5 milionů korun. K předání a s tím spojené schůzce prý podle aktérů nedošlo a Borenstein se obrátil pouze na Scheinherra (Praha Sobě), který v reakci na to podal již zmíněné trestní oznámení. Ovšem jak Borenstein, tak býválý ředitel DPP Martin Dvořák, popírají, že úplatek měl být podmínkou podpisu smlouvy projektu ze strany představenstva DPP.
Pavel Dovhomilja alias Gucci znovu potvrdil roli korunního svědka v kauze Dozimetr a mohl by napomoci rozplést celý případ. Poodkryl další konkrétní případy fungování Redlova gangu. Jedná se o výběr firem, které získají jednotlivé zakázky pro DPP. Aktéři si je prý takto rozdělili na jednáních gangu, co a kdo měl vyhrát. Tyto notičky byly připraveny ještě předtím, než o nich samotný DPP jednal. A když potom vše vyšlo, tak si mohli členové gangu mezi sebou rozdělit výtěžek z takovéto akce.
Nejednalo se o malé částky. Pokud se vrátíme k projektu na rekonstrukci stanice metra C Nádraží Holešovice, tak se původně operovala s částkou úplatku 5 milionů korun. Ale Dovhomilja odhalil, že konečná a reálná částka byla nakonec 50 milionů. Tato informace by mohla značně ztížit pozici developera Borensteina. A nejen jemu. Bývalý ředitel DPP Martin Dvořák měl informace o úplatku opravdu předat Borensteinovi. Pro policii a celé vyšetřování to jsou zcela zásadní informace s dalekosáhlými důsledky.
A nesmí chybět ani třešnička na závěr. Jedním z obviněných v kauze je i podnikatel Maroš Jančovič, který měl údajně dát Redlovu gangu milion korun pouze proto, aby mohl nadále pokračovat v DPP. To samo o sobě není až tak zajímavé jako fakt, že ho zastupuje advokát Květoslav Hlína. Ten ale pracuje pro DPP čili se začíná v rámci České advokátní komory hovořit o možném střetu zájmů. Ostatně, Hlína také není bez poskvrny, je totiž napojen na Jaroslava Faltýnka (ANO). A také odmítá možný střet zájmů, protože se, podle něj, nutně nejedná o stejné kauzy. Podobně odmítá i spekulace okolo kauzy se zakázkami Huawei pro DPP – právní služby poskytoval jeden čas obou společnostem současně.
Vypadá to, že kauza Dozimetr se v následujících týdnech rozjede plnou parou vpřed, zejména s přispěním nových a zásadních informací od Pavla Dovhomiljy. Případ se jeví jako obrovská chobotnice, která dusí Prahu a my Vám opět přineseme to nejzásadnější!
Kauzu Dozimetr mapujeme již od jejího začátku. Pokračovali jsme personálními změnami v reakci na prvotní odhalení Dozimetru. Potom zásadními zvraty v podobě sebevraždy jednoho z úhlavních aktérů. Následovaly klíčové výpovědi, které mohly celý případ posunout dál. Nechyběl ani popis modu operandi Pavla Dovhomiljy. S tím jsme přinesli také informace o jeho výpovědi. Zároveň jsme bedlivě sledovali dění na magistrátu, kdy se začaly objevovat první neshody a s tím i změny na pražském magistrátu! A naposledy jsme psali o Dozimetru zde.