CZ/SK verze

Dopravné prostriedky bez emisií budú tichšie, ekologickejšie, efektívnejšie a čistejšie. Povedal štátny tajomník ministerstva dopravy na konferencii

Dopravné prostriedky bez emisií budú tichšie, ekologickejšie, efektívnejšie a čistejšie. Povedal štátny tajomník ministerstva dopravy na konferencii
photo: Redakcia RAILTARGET/Dopravné prostriedky bez emisií budú tichšie, ekologickejšie, efektívnejšie a čistejšie. Povedal štátny tajomník ministerstva dopravy na konferencii
28 / 09 / 2023

V utorok 26. septembra sa v Bratislave v hoteli Sheraton konala konferencia týždenníka TREND. Organizátor podujatie rozdelil do piatich blokov, v ktorých experti diskutovali a hľadali riešenia ako skĺbiť šetrenie s rozvojom s cieľom dosiahnuť efektivitu vo svete logistiky, prepravy, skladovania, či manipuláciu s tovarom za pomoci robotizácie, automatizácie, či digitalizácie.

Celé podujatie otvoril štátny tajomník ministerstvo dopravy Jaroslav Kmeť, ktorý povedal, že je potrebné zmeniť správanie na cestách a, že je dôležité, aby aj slovenské firmy chceli zmeniť dopravu. „Dopravné prostriedky bez emisií budú tichšie, ekologickejšie, efektívnejšie a čistejšie. Čo zaručí, že budú čistejšie a tichšie ulice našich miest,“ upresnil Kmeť. Dodal, že je veľmi dôležitá elektrifikácia. Elektrifikácia je proces úpravy, či zmeny podstaty systému tak, aby ku svojej činnosti využíval elektrickú energiu. Taktiež povedal, že dopravné prostriedky sa v našej krajine menili a stále aj budú meniť a preto úlohou je, aby sa všetko zlepšilo k lepšiemu. „Momentálne hlavným cieľom je dekarbonizácia dopravy,“ spresnil. Dekarbonizácia je proces znižovania emisií uhlíka do atmosféry a to najmä oxidu uhličitého. Cieľom je dosiahnuť globálne hospodárstvo s nízkymi emisiami a zabezpečiť klimatickú neutralitu pomocou energetickej transformácie.

Po úvodnej reči sa moderátor Gabriel Tóth obrátil na pozvaných hostí z prvého panela, zelená nákladná doprava. Sny a realita na Slovensku a budúcnosť alternatívnych pohonných látok a potenciál železničnej nákladnej dopravy. Ako prvá odpovedala jediná dáma z expertov Iveta Šurganová, finančná riaditeľka pre región Juhovýchodnej Európy, Dachser. Tá uviedla, že globálnou stratégiou je ochrana klímy.  Povedala, že vo firme Dachser testujú nové vozidlá, ktoré sa dokážu nabiť z nuly na 100% už za 2,5 hodiny. Okrem toho majú vo svojom portfóliu aj takzvané nákladné bicykle, ktoré prevážajú veľké palety do pešej zóny. Globálna stratégia spoločnosti je „Chceme“ ale musíme zostať realisti.

Redakcia RAILTARGET

K téme zelená nákladná doprava sa vyjadril aj Pavol Jančovič, generálny riaditeľ TOPNAD, člen prezídia ČESMAD Slovakia, ktorý povedal, že všetci chceme dýchať čerstvý a zdravý vzduch. Ale nikto si neuvedomuje, že dovezené telefóny z Číny ničia ovzdušie  alebo to, že lietadlá zabijú ročne až 2000 ľudí iba ich splodinami. Ide o výzvu v celom reťazci. Zelené ciele v doprave nie sú nové. Prvé ciele sú zaznamenané už v roku 2010. Biopalivá dokážu tieto ciele plniť,“ spresnil Radoslav Jonáš, Generálny sekretár, ZVVB Združenie pre výrobu a využitie biopalív. Nakoniec sa vyjadril aj Miroslav Ľupták, riaditeľ sekcie podpory predaja a marketingu, Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia, a. s., ktorý sa povedal, že železničná doprava je najekologickejší druh dopravy. A, že CARGO využíva dva druhy palív. Elektrickú energiu a diesel. Spresnil, že zelektrifikovať 100% tratí  nie je možné a to najmä finančného hľadiska.

Na záver prvého panela sa opäť vyjadril Kmeť, ktorý informoval, že Slovensko ma obrovský miliardový investičný dlh, ktorý bol spôsobený aj železničnou dopravou. „Pochybujem, že sa do roku 2030 presunie cestná doprava na železnice,“ spresnil Kmeť.  Po ukončení sekcie prišli na rad otázky z publika. Najviac otázok prišlo na štátneho tajomníka.  Pýtali sa ho otázky, ako napríklad, kedy sa začnú podporovať cesty na Slovensku, tak ako to je v zahraničí. Kmeť odpovedal s tým,  že treba vytvoriť stratégiu do budúcnosti a uvedomiť si, že sa nemôže podporovať len osobná ale aj nákladná železničná doprava. Taktiež uviedol, že ho mrzí, že sa žiadne politické strany nezapodievajú otázkam týkajúcich sa železničnej dopravy.

Počas podujatia sa diskutovalo aj o intralogistike. Automatizácii a robotizácii logistických a výrobných procesov s cieľom zvýšiť efektivitu a zároveň znížiť nielen náklady, ale aj skleníkové emisie, o digitalizácii a robotizácii v logistike a jej benefity v snahe dosiahnuť okrem efektivity procesov aj uhlíkovú neutralitu, a developmente. Výstavbe a prevádzke logistických parkov a skladov v tieni inflácie a pod tlakom udržateľnosti. Posledný panel bol o mestskej logistike. Ekológii, udržateľnosti a reálnych nákladov v rámci procesu elektrifikácie a budúcnosť balíkoboxov v mestách a obciach.

Tags