photo: GHH-BONATRANS/Dvojkolí
Pandemie COVID-19 a její důsledky negativně zasáhly mnoho odvětví. Některé společnosti i tak dokázaly dosáhnout skvělých hospodářských výsledků. Jednou z nich je i strojírenská skupina Bonatrans, která sídlí v Bohumíně a zaměřuje se na výrobu dvojkolí. Společnost, mezi jejíž klienty patří i SNCF, dosáhla hrubého provozního zisku, který přesuje jednu miliardu korun.
V čem tkví tajemství úspěchu Bonatrans? Společnost se totiž dokázala úspěšně vypořádat s narůstajícími cenami klíčových materiálů jako je ocel a také s cenami energií. „V roce 2021 společnost Bonatrans dosáhla v ukazateli EBITDA hodnotu 1 005 milionů korun, což v sobě odráží jak obchodní úspěchy na straně tržeb, tak i mimořádné nasazení při zajištění výroby v omezujících podmínkách Covidu-19,“ uvádí výroční zpráva. Čistý zisk Bonatrans pak činil 516 milionů korun.
Podařilo se také dosáhnout rekordů i v samotné výrobě. „Klíčový provoz válcovny i přes prodlouženou investiční odstávku překročil roční plán a dosáhl výroby 188 tisíc surových kol, přičemž bylo rovněž dosaženo absolutního výrobního měsíčního rekordu 22 260 kusů surových kol,“ píše ve výroční zprávě. Nebyl to jediný rekord, který padl – společnost dokázala vyprodukovat 35 618 kusů dvojkolí. To může být základ pro další budoucí úspěchy.
Velkým faktorem těchto úspěchů jsou investice do modernizace výroby. Jen loni to bylo 498 milionů korun na obráběcí linky kol č. 4. Dalšími investicemi byly například: stavba zbrusu nového lisu nákladního dvojkolí nebo koupě automatické linky pro vyvažování, gravírování, magnetoskopickou a ultrazvukovou zkoušku pro linku č. 2. Ukazuje se, že tyto investiční akce mají smysl a strojírenským firmám mohou výrazně pomoci s dosahováním lepších hospodářských výsledků.
Samotnou společnost pak řídí druhá nejbohatší Češka Jitka Komárková Cechlová společně se svým manželem. Časopis Forbes odhaduje její majetek na 8 miliard korun. Bonatrans pak kromě ‚základny‘ v Bohumíně vlastní výrobní a obchodní linky také v Německu, Hongkongu anebo Indii. Dosah společnosti je tedy skutečně mezinárodní, což dokládá i fakt, že vlaky s dvojkolími od této společnosti jezdí opravdu po celém světě.
Tento rok ovšem přináší Bonatrans další zkoušku. Ceny energií totiž stále rostou kvůli krizi na Ukrajině, zhoršuje se i situace na trhu s materiály. O dvojkolí je však mezi nákladními dopravci velký zájem. Právě válka na Ukrajině zasáhla do standardních dodavatelských řetězců. Dvojkolí z Ruska a Ukrajiny, která byla dodávána na evropský trh chybí a reálně hrozí, že některé vozy budou muset být odstaveny jen proto, že na ně nebudou dvojkolí. Evropští výrobci dvojkolí tak mají už nyní kapacity své výroby na celý rok téměř vyprodány.